Číňané chtějí do Saabu investovat 660 milionů eur

Firmy předpokládají, že do roku 2014 dokážou vrátit Saab zpátky do zisku. V rámci plánovaného snižování nákladů však počítají se zánikem zhruba 500 pracovních míst. Saab nyní ve své švédské továrně zaměstnává kolem 3400 lidí, napsala agentura Reuters.
V příštím roce by podle čínských investorů automobilka měla prodat 55 tisíc vozů, v dlouhodobějším horizontu by se měl její prodej vyšplhat až na 205 tisíc aut ročně. Loni Saab prodal 32 tisíc vozů, letos v dubnu ale zastavil výrobu, protože jeho dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům.
Pang Da a Youngman podle materiálů plánují poskytnout Saabu okamžitý překlenovací úvěr 50 milionů eur a od příštího roku navíc dlouhodobé finanční prostředky v objemu 610 milionů eur.
„Pang Da a Youngman nehledají rychlou návratnost, jako by tomu bylo u čistě finančního investora,“ upozornil nucený správce Saabu Guy Lofalk. „Jejich investice do Saabu je motivována podnikatelským zájmem a dlouhodobou strategií,“ dodal.
Lofalk minulý týden v reakci na předběžnou dohodu o převzetí stáhl svoji dřívější žádost, aby soud ukončil ochranu Saabu před věřiteli. Ochrana má automobilce umožnit reorganizaci aktivit a její konec by prakticky znamenal bankrot podniku.
Pokud bude dohoda o převzetí dokončena, stane se Saab druhou švédskou automobilkou pod čínskou kontrolou. Loni čínská společnost Geely koupila švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od amerického koncernu Ford Motor.
Majitelem Saabu je v současnosti nizozemská společnost Swedish Automobile. Ta koupila Saab loni za 400 milionů dolarů (sedm miliard korun) od americké automobilky General Motors. Transakce tehdy zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém GM rozhodla.