Další úpadek: Vítkovice Power Engineering dluží přes dvě miliardy | E15.cz

Další úpadek: Vítkovice Power Engineering dluží přes dvě miliardy

Jan Světlík
Jan Světlík
• 
ZDROJ: e15 anna vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ostravský krajský soud poslal společnost Vítkovice Power Engineering do úpadku. Firma, která je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka, dluží přes dvě miliardy korun. Z toho zhruba 500 milionů korun jsou dluhy po splatnosti. Soud jmenoval insolvenčním správcem Davida Vandrovce.

Přezkumné jednání a schůze věřitelů se budou konat 29. respektive a 30. listopadu v Domě kultury města Ostravy. Insolvenční návrh podala brněnská společost Wetag, později i představenstvo samotné krachující firmy.

Samosoudce David Stošek v usnesení uvedl, že z dokladů předložených dlužníkem vyplynulo, že firma je opravdu v insolvenci. Proto úpadek vyhlásil. Nerozhodl ale o požadavku dlužníka na reorganizaci. Reorganizace je jednou z možností, jak úpadek řešit. Další variantou je například konkurz. „S rozhodnutím o úpadku soud nespojil rozhodnutí o způsobu řešení dlužníkova úpadku, neboť společně s návrhem dlužník nepředložil soudu reorganizační plán,“ uvedl soudce.

O dalším postupu se tak rozhodne až na schůzi věřitelů. Ti se přikloní k reorganizaci, nebo konkurzu. „Pokud přistoupí k reorganizaci, dlužník dostane čas na zpracování reorganizačního plánu,“ řekla Olšovská. Dodala, že soud musel pro schůzi hledat sál s dostatečnou kapacitou. Ani největší jednací síň v budově krajského soudu by ale nepojala tolik lidí, kolik se jich očekává na věřitelském výboru. Proto soudce zvolil sál Domu kultury města Ostravy.

Výběr informací o současných problémech společnosti Vítkovice
Výběr informací o současných problémech společnosti Vítkovice Holding (soud dnes poslal do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering):

- Letos v dubnu ostravský krajský soud zahájil insolvenční řízení s firmami Vítkovice Power Engineering (VPE) a Vítkovice Mechanika ze skupiny Vítkovice Holding. Návrh podaly brněnské společnosti Wetag Invest a PRH Estate ze skupiny Wetag. Wetag ČTK sdělila, že jako obchodní příležitost skoupila pohledávky za oběma firmami.

- V květnu soud zamítl návrh společnosti PHR Estate na Vítkovice Mechanika. Věřiteli se podle soudu nepodařilo prokázat, že je dlužník v úpadku. PHR Estate v insolvenčním návrhu uvedl, že má za společností pohledávku 500.000 korun.

- Vítkovice Power Engineering (VPE) podaly 18. srpna insolvenční návrh samy na sebe a spojily ho s návrhem na povolení reorganizace. Krajský soud, který původně nařídil jednání o úpadku společnosti VPE, po návrhu jejího představenstva jednání zrušil. Dnes poslal VPE do úpadku. Společnost dluží přes dvě miliardy korun, z toho zhruba 500 milionů korun po splatnosti.

- Letos v červnu podal slovenský podnikatel Pavol Krúpa prostřednictvím své společnosti Arca Capital nabídku na odkup pohledávky Raiffeisenbank za některými společnostmi vítkovické skupiny. Arca vyjádřila zájem o pohledávky společností Vítkovice Heavy Machinery a.s., Vítkovice Mechanika s.r.o., Vítkovice Revmont a.s., Vítkovice Power Engineering a.s. a Vítkovice Doprava a.s. Krúpa nabídl 45 procent nominální hodnoty pohledávek, nabídka platila do 22. června. Dluhy Vítkovic u Raiffeisenbank v hodnotě okolo 800 milionů korun podle červencového vyjádření mluvčí strojírenské společnosti Evy Kijonkové nakonec odkoupil podnikatel Martin Ulčák.

- Letos v srpnu bylo zahájeno insolvenční řízení se společností Vítkovice Gearworks. Návrh podala Wetag Invest a týká se pohledávky za více než dva miliony korun. Wetag ji nabyla na základě smlouvy o postoupení pohledávky od původního věřitele, ostravské společnosti Concia tech. Wetag žádá, aby soud poslal Vítkovice Gearworks rovnou do konkurzu.

- Společnost Vítkovice 23. srpna oznámila, že další firma z holdingu, společnost Vítkovice Envi, na sebe podala návrh na insolvenci. Má zhruba 130 věřitelů. Z celkových dluhů 155 milionů korun firma označila 153 milionů za nezajištěné pohledávky.

- Vítkovice Power Engineering (VPE) je dceřinou firmou společnosti Vítkovice, a.s. Zaměřuje se na inženýring pro energetiku, chemii a petrochemii a výrobu a dodávky ocelových konstrukcí. VPE patří k hlavním součástem skupiny a zaměstnává 1138 lidí. Základní kapitál má jednu miliardu korun. Za účetní období roku 2015 měla čistý obrat zhruba 3,2 miliardy korun.

- Společnost Vítkovice Envi vyrábí nádrže pro bioplynové stanice, čistírny odpadních vod a skladování a zaměstnává 100 lidí. Jde o stoprocentní dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Základní kapitál má 79 milionů korun.

- Společnost Vítkovice Gearworks je mimo jiné dodavatelem atypických převodových skříní a ozubených dílů až po kompletní pohony do různých odvětví průmyslu. Základní kapitál má 100 milionů korun.

- Společnost Vítkovice Mechanika poskytuje různé služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Základní kapitál má 155 milionů korun.

- Celá skupina Vítkovice se v loňském roce dostala do konsolidované ztráty 82,25 milionu korun. V roce 2014 přitom konsolidační celek vytvořil zisk 342,13 milionu korun. Vítkovice ale loni o 621 milionů korun zvýšily rezervy a opravné položky a měly provozní zisk. Tržby Vítkovicím klesly o 2,13 miliardy korun (16,4 procenta) na 10,87 miliardy korun. Hospodářské výsledky schválila valná hromada mateřské společnosti Vítkovice, a. s. v červnu. Akcionáři tehdy rovněž schválili podmínky, za nichž si skupina bude moci vzít od čtyř bank syndikovaný úvěr 6,837 miliardy korun.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah