Diamo je proti těžbě haldy u Příbrami, s firmou neuzavře smlouvu | E15.cz

Diamo je proti těžbě haldy u Příbrami, s firmou neuzavře smlouvu

bývalý uranový důl
bývalý uranový důl
• 
ZDROJ: ROPID

ČTK

Státní podnik Diamo nesouhlasí se záměrem společnosti Ekototalbau CZ, která chce u Příbrami těžit kamenivo z největší haldy v bývalém uranovém revíru. Navržený způsob není podle Diama dostatečně šetrný a byl by zřejmě nadměrně prašný. Diamo, které je správcem odvalu, s Ekototalbau CZ neuzavře smlouvu, což pro firmu v podstatě znamená, že svůj záměr nemůže uskutečnit.

Proti plánům na využití hlušiny v areálu šachty číslo 15 mezi Příbramí a Milínem se bouřili místní lidé. Společnost tvrdí, že těžba se v okolí odvalu zásadně neprojeví. Poukazuje naopak na to, že se odtěžením haldy sníží radonová zátěž. V haldě je ukryto asi 12,8 milionu tun kameniva a zhruba 640 tun uranu. Povolení se vydává na 20 let a za tu dobu by se halda vysoká přes 60 metrů měla snížit na polovinu.

„Včera (ve středu) jsme k tomu přijali stanovisko, že s takovýmhle způsobem zásahu na odvalu číslo 15 nebudeme souhlasit. To znamená, že v podstatě ta firma v tento moment tam nemá šanci nějakým způsobem zasáhnout,“ uvedl ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík. „Nepředpokládáme, že bychom s nimi v takovéto situaci vstoupili do smluvního vztahu. Takže tím to pro ně v principu končí,“ dodal.

s takovýmhle způsobem zásahu na odvalu číslo 15 nebudeme souhlasit

Jednatel Ekototalbau CZ Oldřich Zábrodský řekl, že informaci o zamítavém postoji Diama nemá. Poukázal na to, že společnost se státním podnikem spolupracovala při zpracování dokumentace k řízení EIA. Trvá na tom, že podle rozptylové studie by šlo o přijatelnou zátěž pro okolí. To, že Diamo s firmou v současnosti neuzavře smluvní vztah, nicméně považuje za logické, protože zatím neskončilo zjišťovací řízení EIA a není ani známo stanovisko ministerstva životního prostředí.

Záměr se nezamlouvá hlavně místním lidem z Milína, Lešetic či příbramské části Brod, kteří kvůli němu v minulosti podepisovali protestní petice. Předseda osadního výboru Brod Petr Štěpánek stanovisko Diama uvítal. Firma, která se o možnost těžit kamenivo uchází, podle něj nemá dostatečnou praxi ani kvalitní technologie.

Pokud jde obecně o situaci kolem uranových hald u Příbrami, zastává ale Rychtařík názor, že jde jednoznačně o zátěž pro region. Diamo podle něj dá zpracovat materiál, který by posoudil možnost jejich odstranění. „Zaujmeme stanovisko, nakolik bychom v rámci vlastní činnosti a které haldy postupně odstranili a co dál. Samozřejmě podle veškeré legislativy,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.