Do potíží se dostává poslední zdravá část Kovosvitu. Kolem skupiny mezitím začal kroužit bohatý zbrojař

Hala slévárny skupiny Kovosvit MAS, společnost Kovosvit MAS Foundry

Hala slévárny skupiny Kovosvit MAS, společnost Kovosvit MAS Foundry Zdroj: profimedia

Ondřej Souček

Slévárenská společnost Kovosvit MAS Foundry byla dosud jedinou finančně zdravou firmou z jihočeské skupiny Kovosvit. To už ale neplatí. V insolvenčním rejstříku její sesterské společnosti Kovosvit MAS Machine Tools upozorňuje, že nedávná změna přístupu k zálohám za energie pro ni může být fatální. Pokud se jí nepodaří vyjednat odložení plateb, jedinou její záchranou zůstane majitel.

Slévárna se zhruba 150 zaměstnanci funguje v areálu relativně samostatně, v dřívějších dobách podle ředitele společnosti Miroslava Chmiela dodávala do skupiny zhruba pětinu svých kovových odlitků. V posledních letech už ale veškerou výrobu expeduje externím zákazníkům. 

„V současnosti jsme propojeni sítěmi a bohužel i formálně obchodně. Energie pro areál v rámci interních dohod kupovala společnost Kovosvit MAS Machine Tools a my jsme jí zpětně propláceli faktury za naši spotřebu. Její insolvenční správce po nás však chce, abychom platili předem, a to je z hlediska cash flow mnohem náročnější,“ říká Chmiel s tím, že zajistit si vlastní samostatné odběrné místo není v krátké době technicky možné. 

Zálohy za energie jako zátěž

Slévárna platí za energie měsíčně jednotky milionů korun, jenže zatímco dosud za ně platila zhruba měsíc po dodávce, podle nových podmínek tak má činit ještě v předcházejícím měsíci. Rozdíl činí zhruba šedesát dní. Firma proto insolvenčního správce Lukáše Vlašaného žádá o možnost zpětného proplácení, nebo alespoň o snížení záloh.

Podle dokumentu, kterým reagoval insolvenční správce na žádost slévárny, však požadovaný přístup není možný. Jeho hlavní prioritou je podle něho ochrana majetkové podstaty dlužníka a zpětné proplácení faktur nebo nižší zálohy by tento záměr mohly ohrozit. 

Situace je pro slévárny o to vážnější, že firma čelí poklesu poptávky, tlak na cash flow tím pádem roste z obou stran. V roce 2023 slévárna při tržbách 477 milionů korun vykázala provozní zisk přibližně pět milionů. Loni už se její tržby podle Chmiela propadly na zhruba 300 milionů. Jaký byl výsledek hospodaření, podle něj ještě nelze zveřejnit, protože čísla se teprve budou auditovat. Zvýšení zisku však očekávat příliš nelze.

Firma navíc nemá externí financování, žádná banka jí dnes nepůjčí a prodlužovat splatnost faktur nebudou chtít ani dodavatelé – dvě ze tří společností ze skupiny jsou v insolvenčním řízení, což pro obchodní partnery zákonitě znamená vyšší riziko. Chmiel ale zůstává optimistický. „Intenzivně jednáme s majiteli, aby nám finančně vypomohli, a věříme, že se to povede,“ říká.

Jeden z věřitelů Kovosvitu pod podmínkou anonymity však uvedl, že je vůči takovému scénáři skeptický. „Očekávám, že ve finále bude na prodej celý areál. I z toho důvodu, jak je infrastrukturně propojený,“ sdělil. 

Kovosvit MAS má tři sesterské firmy – slévárnu Foundry, Machine Tool vyrábějící obráběcí stroje a firmu Management zaměřenou na administrativní podporu skupiny. Poslední dvě firmy jsou v insolvenci.

Zájem projevil zbrojař

O výrobce obráběcích zařízení se nyní začala zajímat rychle rostoucí zbrojařská skupina STV Group miliardáře Martina Drdy, jehož jmění magazín Forbes odhadl na vyšší jednotky miliard korun. Jediný český výrobce dělostřeleckých nábojů do insolvenčního rejstříku podal nabídku na financování části Machine Tools a k tomu projevil zájem také o obráběcí stroje, které firmě zabavili celníci kvůli porušení protiruských sankcí. 

Skupina Kovosvit, která měla historicky ruské vlastníky, po vypuknutí války nadále exportovala stroje dvojího užití do Ruska. Podle celníků a Bezpečnostní informační služby hrozilo, že je režim Vladimira Putina využívá k výrobě zbraní, napsal v roce 2023 Deník N.

Význam jihočeských obráběcích strojů pro zbrojní průmysl se nyní vzhledem k zájmu STV Group potvrzuje. Ta v posledních letech masivně investuje do rozšiřování výroby munice, přičemž součástí investic mají být i nákupy přesných obráběcích strojů. „Kovosvit je znám vysokou kvalitou svých strojů. Proto jsme vyjádřili předběžný zájem o jejich odkup,“ vysvětluje pro e15 ředitel speciálních projektů Pavel Beran. 

V areálu Kovosvitu už se přitom podle informací e15 spekuluje o tom, zda zbrojař Drda projeví zájem i o celou firmu. Beran to ale nepotvrdil. „Obecně vyhodnocujeme mnoho investičních příležitostí. S Kovosvitem jsme spolupracovali a jeho osud nám není lhostejný. Insolvenčnímu správci jsme zatím nabídli pomoc v podobě provozního financování. Případnou investici je předčasné komentovat,“ dodal.