Do projektu nového evropského bojového letounu se zapojí i Španělé | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Do projektu nového evropského bojového letounu se zapojí i Španělé

mšt

Ministři obrany Německa, Francie a Španělska podepsali na aerosalonu u Paříže dohodu o výrobě prototypu nového bojového letadla, které bude součástí evropského vzdušného obranného systému FCAS (budoucí systém vzdušného boje). Informoval o tom web německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová potvrdila, že program FCAS by měl být v provozu do dvaceti let. „Dnešek je velkým dnem pro obranu Evropy. Obranný systém, který bude kromě letadel ovládat i drony a satelity, bude připraven do roku 2040. Do té doby musíme najít společné řešení obrany Evropy,“ řekla Leyenová. Vlády Francie a Německa očekávají, že do projektu do roku 2025 investují 4 miliardy eur.

„Tento projekt má od dnešního rána konečně evropskou dimenzi, jsme rádi, že se k nám přidalo Španělsko,“ řekl francouzský ministr obrany Florence Parly. Do obranného systému se ale zatím nechce zapojit žádná další evropská země, přestože o to francouzský prezident Emmanuel Macron žádá. Projekt navíc sklízí silnou kritiku od německé opozice. Podle Sevima Dagdelena ze strany Levice se jedná o „licenci na tisk peněz“ pro výrobce zbraní.

Na výrobě nového letounu, který by měl nahradit stávající stíhačky Rafale a Eurofighter, se dohodla německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v červenci 2017. Oproti aktuálním modelům by měl být díky použití hybridních technologií tišší a neměl by vyzařovat tak velkou tepelnou stopu, takže bude složitější ho detekovat.

Výrobce stíhaček čekají zlaté časy, armádní stroje táhnou celý letecký trh
Největší dodavatel zbraní pro Pentagon zvýšil zisk téměř o polovinu
Rusko zbrojí. Chystá největší nákupy v dějinách svého letectva

Autor: mšt
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!