Dohoda o Dolu Paskov platí. Teď je na řadě vláda

Důl Paskov

Důl Paskov Zdroj: ctk

čap
Těžba ve ztrátovém Dole Paskov bude pokračovat další tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu potvrdili ministr průmyslu obchodu Jan Mládek a společnost New World Resources (NWR). Teď je řada na vládě, která bude o osudu dolu rozhodovat v pondělí 28. dubna.

„Jsem rád, že jsme společně s ministerstvem financí dospěli k pochopení nutnosti státní podpory výhradně určené na výplatu dávek propuštěným horníkům,“ uvedl Jan Mládek. „Získáme tak potřebný čas na řešení postupného snižování počtu zaměstnaných horníků restrukturalizací uvnitř OKD s využitím systémů předčasných důchodů, předdůchodů a dalších nástrojů sociální pomoci,“ dodal.

Ministr také zdůraznil, že jde zejména o vládní pomoc dělníkům a nikoliv těžbě. „Neřešíme problém OKD a NWR,“ poznamenal Mládek. Finální verze dohody je v souladu s verzí, kterou domluvil ministr financí Andrej Babiš.

Dohoda počítá s tím, že bude OKD pokračovat v těžbě na Dole Paskov na vlastní náklady do 31. prosince 2017 a stát následně poskytne státní podporu ve výši 600 milionů korun. OKD se také zavázalo udržovat minimální průměrný počet kmenových zaměstnanců dolu ve výši 1800 lidí. Obě strany souhlasí, že během roku 2017 může dojít k postupnému snižování na 1600 lidí.

Důl PaskovDůl Paskov | Zdroj: NWRDůl Paskov by měl fungovat až do roku 2017 (foto NWR)

Podle ředitele legislativního odboru ministerstva financí Roberta Pelikána to pro stát představuje přijatelný kompromis. „Stát nebude muset vydat ani korunu, dokud OKD nesplní všechny svoje závazky, dokud nezajistí provozování dolu v plném rozsahu až do konce roku 2017,“ uvedl Pelikán.

Dohoda obsahuje také záchrannou brzdu, v případě, že by se ceny uhlí vyšplhaly příliš nahoru nebo spadly dolů, přestane platit a obě strany budou muset opět zasednout k jednacímu stolu.

Závazek k poskytnutí podpory zaniká i v případě, že výsledek hospodaření dolu bude v období od roku 2014 do roku 2017 v součtu čtyř po sobě následujících čtvrtletí kladný nebo když se OKD z jakéhokoliv důvodu rozhodne pokračovat v těžbě i po roce 2017.

Spokojené odbory

„Jsme spokojeni,“ uvedl pro Českou televizi předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Dodal, že pokud by došlo ke zvýšení nebo snížení ceny uhlí, je možný další prostor pro jednání. „Stát se může vše,“ konstatoval.

To potvrdil také mluvčí OKD Marek Síbrt. „Je třeba si uvědomit, že trh s uhlím se změnil, jsme na třetině hodnoty ceny uhlí, která byla před dvěma lety,“ konstatoval. Dodal, že ceny společnost predikovat neumí.

Důl Paskov je poslední činný důl v ostravské části OKD:
- Produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V roce 2012 se zde vytěžilo 950 tisíc tun uhlí.
- V dole pracuje zhruba 2500 lidí.
- Nachází se jižně od Ostravy; je to poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru.
- Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Do organizační struktury je začleněn také Důl Frenštát, který je zakonzervován.
- Rozloha důlního pole je 40 kilometrů čtverečních, zásoby jsou odhadovány zhruba na 23 milionů tun uhlí.
- Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu.
- Největší absolutní hloubky dosahuje jáma v lokalitě Staříč - 1155 metrů.
- Důlní závody Paskov a Staříč mají poměrně krátkou historii: výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960 a těžba v roce 1966, ve Staříči se začal důl budovat v roce 1962 a těžba začala v roce 1971.
- Důl patří do firmy OKD, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost New World Resources N.V. (NWR) se sídlem v Amsterdamu. Společnost NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.
- Počátkem loňského léta NWR oznámila, že uvažuje o prodeji dolu. Důl Paskov totiž svými vysokými náklady na těžbu negativně ovlivňuje hospodaření firmy. Pro důl se však nepodařilo najít kupce, a vlastník proto oznámil, že uvažuje o jeho uzavření. Situací se začala zabývat vláda.
- Ministerstva průmyslu a obchodu a financí dnes oznámila, že se stát dohodl s NWR o pomoci na útlumu těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Zdroj ČTK