Draslovka zastavuje výrobu kyanidu v Evropě, kvůli zdražení zemního plynu se už nevyplácí

Draslovka

Draslovka Zdroj: Draslovka

Česká chemička Draslovka, největší světový výrobce kyanidu sodného, pozastavuje produkci této chemikálie v Evropě. Donutily ji k tomu ceny zemního plynu, které prudce stoupají kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Informoval o tom britský hospodářský list Financial Times. Výroba chemikálie používané při získávání drahých kovů z rudy se stala v Evropě neekonomickou. V regionu má Draslovka 15 procent své výrobní kapacity.

„Musíme dočasně snížit produkci na minimum a uvidíme, co udělá volný trh,“ řekl listu Financial Times šéf společnosti Pavel Brůžek. „Celá Evropa je na tom stejně,“ dodal. Skupina poukázala na to, že ceny plynu jsou nyní v regionu dvanáctkrát vyšší než ve Spojených státech, zatímco v roce 2020 byly 1,5krát vyšší.

Ceny kyanidu sodného vzrostly na světových trzích o 25 až 30 procent. V Evropě se společnosti minulý rok náklady na suroviny, tedy čpavek a hydroxid sodný, a na plyn zvýšily o 270 procent. V Evropě jsou velkoobchodní ceny plynu více než sedmkrát vyšší než před rokem. Rusko zajišťuje 40 procent dodávek plynu do regionu.

Draslovku Holding vlastní čtyři české rodiny. Má víc než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a specializuje se na jeho produkci v plně syntetické a vysoce čištěné kapalné podobě. Produkt pak dále zpracovává pro použití v oborech od těžebního průmyslu po zemědělství. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů, tedy přes 1,8 miliardy korun.

Na začátku února Draslovka informovala o strategickém partnerství, které uzavřela s fondy spravovanými firmou Oaktree Capital Management. Cílem je podpořit společnost v dalším růstu. Oaktree do ní bude investovat 150 milionů dolarů.