EU zná společný postup proti zvyšujícím se cenám energií. Babiš dělal problémy

Ursula Von der Leyenová

Ursula Von der Leyenová Zdroj: ČTK

Zdražování energií
Nedostatek elektřiny
Nedostatek energií
4
Fotogalerie

Po více než čtyřhodinové debatě se ve čtvrtek v noci prezidenti a premiéři zemí Evropské unie shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rychle rostoucími cenami energií. Závazné závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatického zdroje nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění "dostupných cen" energie a snížení závislosti na jejím dovozu.

Šéfové unijních států až do večerních hodin diskutovali o doporučeních Evropské komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

Video placeholde
Proč rostou ceny energií? • Videohub

Lídři Francie, Španělska či Česka však již před summitem dávali najevo, že chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. Hlavním sporným tématem večera se podle zdroje seznámeného s průběhem jednání ukázaly být zmíněné povolenky, které chce do závěrů prosadit Babiš, podle něhož jsou jejich ceny neúnosně vysoké. Český premiér před summitem prohlásil, že chce usilovat o úpravu unijních pravidel ve snaze zamezit "spekulativnímu kapitálu" v nákupu emisních povolenek. Babiš se stal ve čtvrtek večer jedním z hlavních aktérů jednání o energetické krizi.

Podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu. Evropská komise tvrdí, že ETS se na zdražení energií projevuje jen okrajově a hlavní příčiny jsou ve vysoké poptávce způsobené pokrizovým oživením a nedostatečných zásobách plynu.

Do závěrů se nakonec dostala výzva komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS" a to za pomoci evropského regulátora ESMA.

Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš v pátek přesto přijetí formulace prezentoval jako vítězství. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu. Podle něj musí následovat změna příslušné směrnice, která by zajistila, že "emisní povolenky můžou kupovat jenom ti, kteří mají tu povinnost".

"Je potřeba, aby se rychle ta směrnice změnila," dodal Babiš.