Aktualizováno: Evropa proti Trumpovi: Buď dohoda, nebo odvetná cla, vzkazuje Brusel. První protiopatření začnou v dubnu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Zdroj: profimedia.cz

ČTK

Evropská unie musí na americká cla reagovat jednotně a s rozvahou, shodli se v Lucemburku zástupci všech členských států, uvedl český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Podle něj zůstávají všechny varianty evropských protiopatření stále ve hře. První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.

Americká cla podle Šefčoviče zasáhnou celkově vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu korun). Zasaženo bude 70 procent unijního exportu do Spojených států, dodal eurokomisař pro obchod, který s Američany již několikrát jednal jak prostřednictvím videokonference, tak přímo ve Washingtonu.

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. Unijní exekutiva bude rovněž pečlivě monitorovat dovoz z dalších zemí zasažených cly a v případě výrazného nárůstu je připravena zakročit.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení cel na dovoz z mnoha zemí světa včetně států EU. Zdůvodnil je údajně neférovým obchodním přístupem těchto států vůči USA, což řada dotčených zemí zpochybňuje. Na dovoz z EU má začít od středy platit 20procentní clo, 25procentní poplatky za import oceli a hliníku platí již od poloviny března.

„Evropa je stále připravena uzavřít dobrou dohodu,“ řekla von der Leyenová po jednání s norským premiérem Jonasem Gahrem Störem, jehož tématem byla mimo jiné americká cla vztahující se i na skandinávskou zemi. Pokud USA nezareagují na nabídky, které evropský blok předkládá, dojde na chystaná protiopatření, uvedla německá politička.

EU se podle šéfky komise v době Trumpem budovaných obchodních bariér chce více zaměřit na 83 procent obchodu mířícího mimo Spojené státy. Důležité bude podle ní dokončení obchodních dohod jako je například ta s jihoamerickým společenstvím Mercosur nebo užší spolupráce s partnery jako je Norsko, které je členem Evropského hospodářského prostoru zaručujícího volný pohyb zboží a služeb.

Evropa plánuje protiúder vůči clům USA. Ministři řeší automobilky i digitální služby

Debata ministrů zodpovědných za obchod byla podle Vlčka velmi konkrétní. Ministři se podle něj soustředili i na konkrétní opatření, která je možné udělat. „Tedy jakým způsobem můžeme zasáhnout řekněme americká citlivá odvětví, například americký automobilový průmysl,“ uvedl. Ministři podle něj debatovali rovněž i o tom, jak může EU rozvíjet další obchodní vztahy, například pokud jde o dokončení dohody s Mercosurem, či kde najít nové vhodné trhy.

„Pro Českou republiku jsou takové zajímavé trhy například jihovýchodní Asie, kde má Česká republika velmi silná partnerství s Jižní Koreou. Rozvíjí se nám rovněž velmi slibně obchod s Vietnamem,“ dodal.

Evropští politici v minulých dnech hovořili o několika možnostech, jak odpovědět na celní ofenzivu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jednou z možností je cílit na oblast služeb, v níž má Evropa na rozdíl od obchodu s USA deficit, a zatížit novými poplatky americké internetové platformy poskytující své služby v Evropě. I o tom se dnes podle Vlčka debatovalo. „Všechny možnosti jsou na stole, ale shodli jsme se na tom, že bude opravdu důležité být v některých věcech trpělivější, protože ve Spojených státech může být za týden, za měsíc všechno jinak,“ dodal ministr.

Spojené státy začaly už od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Od středy 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent. Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní uplatňuje 25procentní clo.

Právě po pondělní schůzce se očekává návrh unijní exekutivy ohledně prvních odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Hlasování o těchto protiopatřeních se v takzvaném komitologickém výboru, kde zasedají zástupci členských států EU, uskuteční ve středu 9. dubna. Následně by tato opatření měla vstoupit v platnost 15. dubna.