Evropa staví barikádu proti nájezdu čínských elektromobilů. Cla zvyšuje i přes odpor Německa

Evropa staví barikádu proti nájezdu čínských elektromobilů. Cla zvyšuje i přes odpor Německa

Evropa staví barikádu proti nájezdu čínských elektromobilů. Cla zvyšuje i přes odpor Německa Zdroj: Grafika e15

Elektromobily Dolphin, které dovezla čínská automobilka BYD do přístavu v Bremerhavenu.
2
Fotogalerie

Evropská komise dočasně zvýší cla na dovoz elektrických vozů vyráběných v Číně. Stávající desetiprocentní tarif naroste od července na až 38 procent. Rozhodla tak Evropská komise, která dnes informuje výrobce. Komise se tak snaží chránit domácí výrobce před údajně neférovou konkurencí neúměrně dotovanou Pekingem. Cla zvyšuje i přes silný odpor Německa, které s opatřením nesouhlasí a varuje před nákladnou obchodní válkou. Čínská odveta se totiž zdaleka nemusí omezovat „jen“ na automobilový průmysl. Zda zůstanou cla definitivně zvýšená, rozhodnou členské státy v druhé polovině letošního roku.

Zvýšení cel je výsledkem vyšetřování, kterým komise zjišťovala, zda se Čína dopouští neférové podpory svých výrobců. Ti pak mohou soutěžit o zákazníka hlavně cenou; jejich vozy jsou levnější o nižší desítky procent. Podle nashromážděných důkazů měli čínští výrobci a jejich dodavatelé dostávat pobídky formou výhodných úvěrů, daňových úlev nebo levných pozemků.

Na americký trh už mají čínské automobilky dveře zavřené, Washington v květnu čtyřnásobně zvýšil dovozní cla na sto procent, expanzi proto směrují do Evropy. Jen loni do EU vyvezly elektromobily v hodnotě deseti miliard eur a svůj tržní podíl zdvojnásobily na osm procent, vyplývá z dat Rhodium Group.

Potenciál však mají mnohem vyšší. Ze všech elektrických automobilů, které si Evropané kupují, mohou být do budoucna i nižší desítky procent čínské výroby, shodují se odborníci. Naopak podíl evropských značek na čínském trhu s elektromobily – největším odbytišti světa – klesá. Předloni činil šest procent.

Vyšší cla vysají více prostředků z kapes velkých čínských koncernů, jako jsou například BYD nebo SAIC, jež mají s prodeji Evropanům ambiciózní plány. Připlatí si ale i americká Tesla, neboť i automobilka Elona Muska vyrábí v Číně a inkasuje podporu, píší Financial Times.

Výše cla se bude u každého výrobce lišit podle toho, kolik prostředků měl v rámci údajně neférové podpory zjištěné evropskými vyšetřovateli obdržet. Konkrétně BYD bude postižen clem ve výši 17,4 procenta, Geely ve výši 20 procent a SAIC 38 procent, sdělila komise.

Zda a případně v jaké míře se zvýšená cla projeví na cenách čínských vozů prodávaných v Česku, zatím tuzemští dealeři zjišťují. „Dozvěděli jsme se to z médií a teď zjišťujeme společně s evropskou centrálou co a jak,“ naznačuje PR manažer společnosti M Motors Marek Vodička. Společnost působí jako oficiální dealer čínské značky MG.

Kielský institut pro ekonomiku už dříve spočítal, že kdyby EU zvýšila cla o dvacet procent, dovoz čínských vozů by poklesl o čtvrtinu. V číslech loňského roku by to znamenalo, že by do Evropy doputovalo o 125 tisíc aut méně v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů. „Takový pokles by byl patrně kompenzován zvýšenou výrobou aut v Evropě, což by pravděpodobně znamenalo jejich zdražení pro koncové zákazníky,“ uvedli analytici institutu. EU by však stouply příjmy z celních poplatků, a to o miliardy eur ročně.

Nejen Německo, ale třeba i Švédsko či Maďarsko s rozhodnutím komise zvýšit cla nesouhlasí. Německý kancléř Olaf Scholz například prohlásil, že „ilegální celní bariéry pouze všechno zdraží a každého jen ochudí“. Doplatit na případná odvetná opatření Pekingu mohou hlavně německé automobilky, které jsou na prodejích v Číně výrazně závislé.

Například koncern Volkswagen loni prodal 3,6 milionu aut v Evropě a 3,2 milionu v Číně. U Audi byl poměr prodaných vozů na evropském a čínském trhu 748 tisíc ku 729 tisícům, u BMW činil 943 tisíc ku 825 tisícům aut. Čína je pro evropské automobilky třetí největší exportní destinací, kam jen předloni zamířilo přes 412 tisíc aut v hodnotě téměř 25 miliard eur.

O tom, zda se dočasně zvýšená cla stanou na několik let definitivními, budou hlasovat členské státy patrně v druhé polovině letošního roku. Pokud chtějí Německo, Maďarsko a Švédsko zvrátit rozhodnutí komise, musejí nalézt alespoň jedenáct dalších spojenců. Podle Financial Times se očekává, že se proti trvalému zvýšení cel postaví i další významní výrobci aut v Evropě: Česko a Slovensko.

Tuzemská automobilová lobby se zvýšením cel nesouhlasí. „Eskalace tržní války s Čínou by byla pro EU nepříznivá z řady důvodů. Více než 90 procent klíčových materiálů pro výrobu elektrických vozidel i samotné baterie dovážíme z Číny. Řada evropských firem má továrny přímo v Číně, a případná cla by se tedy vztahovala i na tyto společnosti,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Odvetných čínských opatření se mají obávat také vývozci potravin či luxusního zboží, například Itálie. Francie a Španělsko mají naopak neochvějně zastávat krok Evropské komise.