Evropská komise zkoumá dohodu mezi E.ON a innogy. I v Česku by kvůli transakci mohly růst ceny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropská komise zkoumá dohodu mezi E.ON a innogy. I v Česku by kvůli transakci mohly růst ceny

ČTK

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánovaného převzetí části majetku firmy innogy německou energetickou společností E.ON. Obává se, že by spojení mohlo omezit konkurenci a zvýšit ceny v některých členských státech, včetně České republiky.

Společnost E.ON kupuje část innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou firmou RWE, mateřskou společností innogy. E.ON by po dokončení dohody měl působit převážně v distribuci a maloobchodním prodeji elektřiny a plynu, RWE pak zejména ve výrobě elektřiny na velkoobchodním trhu.

RWE nedávno získala od EU povolení převzít výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra od firmy E.ON, což je rovněž součástí celé transakce.

Innogy klesl zisk o deset procent, firma přišla o půl milionu klientů

EK v prohlášení vyjádřila hluboké znepokojení z dopadu dohody na konkurenci v Německu, České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Hloubkové vyšetřování otevřela poté, co se E.ON a innogy rozhodly, že v rámci předběžného vyšetřování plánovaného převzetí nenabídnou žádné ústupky.

Mluvčí E.ON uvedl, že hlubší zkoumání dohody se očekávalo vzhledem k velikosti a složitosti dohody. Dodal, že skupina je stále přesvědčena, že se dohodu podaří dokončit ve druhé polovině letošního roku.

Německá innogy udělala první krok k možnému prodeji české dcery

„Naše hloubkové vyšetřování má za cíl zajistit, že akvizice innogy firmou E.ON na trhu nechá dostatečnou konkurenci, umožní jí a nezpůsobí růst cen," uvedla v prohlášení komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Očekává se, že E.ON nabídne ústupky, aby obavy komise zmírnil. EK by měla do 23. července rozhodnout, zda dohodu povolí, nebo zablokuje, uvedla agentura Reuters.

Hodnota českých aktiv innogy dosahuje 100 miliard korun. K prodeji ale dojít nemusí, tvrdí analytici

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!