Finančníci z Wood & Co. chtějí skoupit desítky bioplynek | E15.cz

Finančníci z Wood & Co. chtějí skoupit desítky bioplynek za více než miliardu

Ondřej Souček

Spoluvlastník lékárenského e-shopu Pilulka, investiční společnost Wood & Co., vstupuje do nového byznysu. Ve spolupráci s odborníky z energetického sektoru chce postupně skoupit nižší desítky bioplynových stanic a eventuelně je předělat na výrobny biometanu. Jen akvizice by mohly vyjít na částku přesahující miliardu korun, potvrdil deníku E15 jeden ze spoluvlastníků Wood & Co. Vladimír Jaroš.

Kvůli záměru už vznikla nová společnost Biometan Energo. Wood & Co. v ní drží majoritu a zároveň plní roli finančního investora. Projekt povede dvojice podnikatelů Jiří Čapek a Jakub Židoň, kteří mají ve firmě minoritní podíl.

Peníze na projekt chce Wood & Co. vybrat i prostřednictvím plánované veřejné emise dluhopisů. Už nyní je přitom před podpisem převzetí pětice bioplynek. „První vlnu akvizic bychom chtěli dokončit již do konce roku. Další chceme dokupovat postupně,“ uvedl investiční manažer skupiny Wood & Co. Martin Peška.

„Konečným cílem je vlatnit nižší desítky bioplynových stanic do konce roku 2022. Počítáme s tím, že nás čeká hodně práce“ tvrdí Jaroš s tím, že v plánu kromě akvizic stávajících bioplynových stanic může být také jejich následná konverze na výrobny biometanu. Tento krok ale bude mimo jiné záviset  na tom, v jaké formě poslanecká sněmovna schválí novelu o podporovaných zdrojích. Ta má totiž řešit provozní podporu právě pro výrobny biometanu.

Byť měla novela platit už od příštího roku, v poslanecké sněmovně zatím neprošla ani prvním čtením. Parametry podpory proto zůstávají stále nejasné. Jan Habart, předseda CZ Biom - Českého sdružení pro biomasu, nicméně očekává, že podpora bude natolik lákavá, aby investory motivovala k předělání bioplynek na výrobny biometanu. „Pokud majitelé splní regulatorní podmínky, bude konverze s největší pravděpodobností dávat smysl,“ sdělil Habart. 

Regulatorním omezením bude například struktura paliva. „Aby výrobna biometanu dostala provozní podporu, předpokládá se, že palivem už nebude moci být jen zemědělská biomasa. Doplnit by ji mohl například biologicky rozložitelný odpad,“ doplnil.

První zařízení na výrobu biometanu v Česku loni zprovoznila investiční skupina Energy financial group (EFG) v Rapotíně na Šumpersku. Stavět výrobnu biometanu se chystá i městská Pražská vodohospodářská společnost, a to v areálu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Zahájení ostrého startu provozu ale plánuje až na rok 2022.

Podle České bioplynové asociace se v tuzemsku nachází celkem 574 bioplynových stanic. Agrofert spadající do svěřenského fondu Andreje Babiše jich provozuje osm a podle odborníku tak patří k největším hráčům na trhu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!