Írán a Rusko zvažují společnou výrobu letadel Suchoj Superjet | E15.cz

Írán a Rusko zvažují společnou výrobu letadel Suchoj Superjet

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teherán jedná s Moskvou o přestěhování části výroby ruského dopravního letounu Suchoj Superjet 100 do Íránu. Splnil by se tak cíl tamní vlády dostat Írán na mapu světových výrobců letadel. Teherán by na oplátku objednal stovku nových suchojů pro své aerolinky.

„Rozhovory o společné výrobě tohoto letadla již probíhají, ale zatím nemáme žádné výsledky,“ prohlásil nedávno podle webu Aero Tehegraph íránský ministr průmyslu a obchodu Mohammad-Réza Nematzadeh.

O možné výrobě superjetů v Íránu se loni v listopadu poprvé zmínil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, když hovořil o možné íránské objednávce přibližně sta letounů. Ty by se mohly z části vyrábět v Íránu, a to dříve než v roce 2020. „Pokud bude Teherán souhlasit s nákupem superjetů, budeme jednat o částečné lokalizaci výroby do Íránu,“ dodal.

Íránští představitelé už řadu let mluví o tom, že vybudují letecký průmysl a postaví vlastní dopravní letadlo. Před třemi lety místní tisk představil první nákresy dvoumotorového stoje nazvaného Iran 150. Od té doby nejsou o projektu žádné nové zprávy, přestože první let byl ohlášen na rok 2018.

Motivace Íránu vyvinout vlastní letadlo mohla klesnout poté, co západní země odvolaly některé protiíránské sankce. Země tak mohla zahájit modernizaci své notně zastaralé letecké flotily a ihned také objednala 118 strojů od Airbusu, 109 boeingů a přes dvě desítky menších regionálních letadel ATR.

Nové zákazníky nutně potřebuje i Suchoj. Výrobu superjetů společnost zahájila v roce 2011 a zákazníkům zatím předala okolo šedesáti letadel. Ačkoliv oficiální údaje o počtu objednávek nejsou k dispozici, v ruských i zahraničních médiích se pravidelně objevují zprávy, že o letouny není takový zájem, jak výrobce očekával. Prodejům nepomohla ani katastrofa při předváděcím letu v Indonésii v roce 2012, stejně jako vleklé technické potíže především s podvozky letadel.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah