Křetínského EPH koupí od Italů Slovenské elektrárne za 20 miliard | E15.cz

Křetínského EPH koupí od Italů Slovenské elektrárne za 20 miliard

Jaderná elektrána Mochovce
Jaderná elektrána Mochovce
• 
ZDROJ: Slovenske elektrarne

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsala dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne (SE) od italské společnosti Enel. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard korun). Vyplývá to ze zprávy společnosti EPH, kterou ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Holding již ve středu potvrdil, že se dohodl s Enelem na podmínkách transakce. EPH podíl převezme prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Slovakia. Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit.

Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Transakce rovněž podléhá schválení antimonopolních úřadů.

Převod přes HoldCo

Samotnému prodeji bude předcházet převod celého podílu 66 procent na nově vzniklou společnost HoldCo. V první fázi pak prodá Enel poloviční podíl v HoldCo firmě EP Slovakia za 375 milionů eur. Pro zahájení druhé fáze bude muset jedna ze stran uplatnit opci, a to do 12 měsíců poté, co Mochovce obdrží povolení ke zkušebnímu provozu třetího a čtvrtého bloku. Po uplatnění opce převede Enel druhou polovinu HoldCo na EP Slovakia za dalších 375 milionů eur.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být hotové v letech 2012 až 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně navýšen rozpočet.

S dojednáváním obchodu pomáhala banka UniCredit. „UniCredit byl důležitým poradcem EPH v příslušné transakci zahrnující nákup aktiv společnosti ENEL na Slovensku. Zároveň podpořila vztahy EPH a ENEL,“ uvedl mluvčí UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Petr Plocek.

Největší dodavatel tepla

EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Křetínský a Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T.

SE jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22.105 gigawatthodin elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta.

Prodej podílu v SE je součástí plánu Enelu prodat majetek za zhruba pět miliard eur. O podíl italského podniku v SE se původně zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie SE odstoupil, a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena s dokončením elektrárny Mochovce.

Slovenské elektrárne
Akciová společnost Slovenské elektrárne (SE) je největším slovenským výrobcem elektřiny. Provozuje dvě jaderné elektrárny Mochovce a Jaslovské Bohunice, dvě tepelné - Vojany a Nováky, 34 vodních elektráren, nejvíce na řekách Váh a Hron, a dvě solární - Mochovce a Vojany.

V roce 2014 vyrobila firma 22,015 terawatthodin (oproti 63,1 terawatthodiny skupiny ČEZ ve stejném období). Nejvíce elektřiny - až 15,5 terawatthodin - se vyrobilo v Mochovcích a v Jaslovských Bohunicích. Firma uvádí, že 91 procent elektřiny produkuje bez emisí skleníkových plynů - v jaderných, vodních, fotovoltaických elektrárnách a spalováním biomasy.

Společnost vznikla 21. ledna 2002, samotné Slovenské elektrárny vznikly již po pádu komunismu jako právní následník Slovenského energetického podniku v roce 1994.

Firma s instalovaným výkonem 5677 megawatthodin měla za rok 2014 čistý zisk 170 milionů eur. Sídlo společnosti je v Bratislavě, pracuje v ní celkem 4256 zaměstnanců.

V roce 2006 koupil italský Enel 66 procent akcií SE od slovenské vlády a zaplatil za ně 840 milionů eur. Hodnota nynější transakce mezi EPH a italskou firmou činí 750 milionů eur (přes 20 miliard korun).
EPH patří mezi hlavní hráče české energetiky
- EPH vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, firmy J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Současnými akcionáři jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Kellner svůj podíl loni prodal spolumajitelům.

- Holding zahrnuje více než 40 podniků v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla. EPH se svou činnost snaží rozšiřovat, v poslední době je aktivní v pořizování nových akvizic.

- Firma dlouhodobě projevuje zájem o německé aktivity švédské společnost Vattenfall (při koupi chce spolupracovat s PPF), loni na podzim se EPH dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough u Leedsu. Letos v září pak holding oznámil, že zahájil přípravu na možné ukončení provozu této elektrárny z důvodu pokračujícího poklesu cen elektřiny a vysoké uhlíkové daně.

- Začátkem letošního roku EPH avizoval nákup šesti plynových a jedné tepelné elektrárny v Itálii. Tyto energetické zdroje mají celkový instalovaný výkon 4500 MW, což je více než je výkon tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady.

- Společnost EP Energy, která spravuje energetické aktivity holdingu, také koncem června oznámila, že koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü.

- Dnes avizované převzetí podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) je dalším pokračováním expanze EPH na Slovensku. Již dříve zde holding koupil podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA, která se zabývá uskladňováním plynu a těžbou ropy.

- Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v Česku, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a třetí největší těžební společností v Německu.

- V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

- V Německu pak společnost EPH vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.

- EPH loni meziročně vzrostly tržby o 15 procent na 3,665 miliardy eur (více než 100 miliard korun). Provozní zisk se zvýšil o 200 milionů eur na 1,394 miliardy eur (38,4 miliardy korun). Výše aktiv EPH meziročně klesla kvůli prodeji podílu ve slovenském obchodníkovi s plynem SPP z předloňských 12,4 miliardy eur na 10,3 miliardy.

- V prvním pololetí 2015 vzrostl EPH provozní zisk v meziročním srovnání o 21,8 procenta na 832 milionů eur (22,5 miliardy korun). Na výsledku se z velké části podílela vznikající dceřiná firma EP Infrastructure (EPIF), pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě. Podniky holdingu zaměstnávají více než 12 tisíc lidí.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah