Dejte víc za akcii, bouří se menšinoví vlastníci PFNonwovens | E15.cz

Minoritáři PFNonwovens chystají žalobu. Své akcie chtějí prodat dráž

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vytěsnění minoritářů ze společnosti PFNonwovens bude mít dohru. Drobným investorům se nelíbí, za jakou cenu chce většinový vlastník zbylý podíl akcií odkoupit, a chystají se na něj podat žalobu. „Cena by měla být o šedesát procent vyšší," myslí si aktivistický investor Tomáš Hájek. Zastřešuje na 110 akcionářů, kteří drží zhruba jedno procento akcií.

Hlavní akcionář PFNonwovens Holding informoval, že koupí další akcie znojemského výrobce netkaných textilií PFNonwovens, a tím zvýší svůj celkový podíl ve společnosti nad devadesát procent. To mu umožní zahájit proces vytěsnění drobných akcionářů. 

„Firma podá ČNB žádost o udělení souhlasu se zdůvodněním navrhované výše protiplnění minoritním akcionářům ve výši 719,5 koruny za akcii,“ sdělil podnik v regulatorním oznámení.

PFNonwovens odmítla cokoli dál komentovat, pouze uvedla, že jedním z důvodů vytěsnění je právě aktivismus některých minoritních investorů. „Během pandemie do PFNonwovens vstoupili nejmenovaní investoři, jejichž zájem podle nás není dlouhodobý růst firmy, ale krátkodobé zhodnocení její spekulativní investice,“ komentuje Jakub Dyba, ředitel přímých investic fondu R2G, tedy vlastníka PFNonwovens Holding. Ve zmíněném období přitom akcie PFNonwovens nakoupil i Hájek.

Dybovo vysvětlení dává poradcům smysl. „Hlavní investor přišel do firmy s tím, že chce vybudovat jedničku na světovém trhu, mohutně proto investoval a odříkával si dividendy. Drobní akcionáři ale většinou zase tak trpěliví logicky nejsou. Zájmy obou skupin se proto rozešly, což mohlo mít jen jediné vyústění,“ komentuje šéf Corporate Finance v České spořitelně Antonín Piskáček s tím, že k ceně se vyjadřovat nechce.

Hájek se nyní spolu s další skupinou investorů chystá podat na PFNonwovens Holding žalobu. „Oslovujeme i další investory. Zatím víme, že se k nám připojí Michal Šnobr, který zastřešuje zhruba další procento akcionářů, do kterého patří i podíl J&T banky,“ říká Hájek. „K tomu ještě chystáme stížnost u ČNB,“ dodává. 

Ocenění hodnoty podniku podle Hájka nedává smysl. PFNonwovens si prý neudělala žádný posudek a cenu stanovila na základě průměrné ceny akcie za posledního půl roku. „Byť k této zprůměrované hodnotě přidala nějakou částku, výsledná cena vůbec neodpovídá realitě. Nehledě na to, že před třemi lety nabízel PFNonwovens Holding za akcii 1010 korun,“ připomněl Hájek.

Navržená cena je nízká i podle analytika Fio banky Jana Rašky. „Jedná se o relativně konzervativně navrženou cenu. Naše ohodnocení se nachází na hladině 834 korun za akcii, tedy o zhruba šestnáct procent výše,“ hodnotí Raška. Proces vytěsnění je ale podle něj teprve na počátku a cenovka se může ještě měnit.  

Akcie PFNonwovens na oznámení reagovaly silným růstem. Od rána si na pražské burze připsaly jedenáct procent, čímž se dostaly na 744 korun za akcii.

Majoritním akcionářem PFNonwovens je od roku 2017 skupina PFNonwovens Holding, kterou vlastní fond R2G miliardářů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah