OBRAZEM: Konec oranžového dýmu. V ruských hutích ukončili archaickou výrobu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

OBRAZEM: Konec oranžového dýmu. V ruských hutích ukončili archaickou výrobu

Michal Nosek

Michal Nosek

Větší úcta k životnímu prostředí a zejména zvýšení produktivity práce. To jsou dva hlavní faktory, kvůli nimž v pátek před polednem proběhne v mazutové martinské peci ruských hutí OMK Vyksa poslední odpich. Hutě jsou největším výrobcem železničních kol a trubek s velkými průměry v Evropě.

Technologie, kterou vypracoval Francouz Pierre Martin v roce 1864, se přežila a podnik zcela přechází na moderní výrobu oceli v elektrických pecích.

Siemens-martinská ocelárna se dvěma 250 tunovými pecemi, pod kterými se topilo mazutem, byla ve Vykse uvedena do provozu v roce 1933 a jejího uzavření se zúčastní i pravnučka metalurga a vynálezce Pierra Martina.

Číňané křísí srbské hutě po odchodu Američanů. Podívejte se, jak vypadá největší ocelárna v bývalé Jugoslávii

Za sovětské éry se zdejší hutě staly jedním z největších výrobců ocelových trubek a železničních kol v Evropě. Od roku 1999 je podnik součástí skupiny OMK. V roce 2000 odstartoval nový závod na výrobu svařovaných trubek s velkým průměrem (tzv. ruská velikost) a v roce 2011 pak moderní elektro-ocelárna s kontinuální válcovnou pasů.

Huť patřila mezi posledních šest oceláren svého typu na světě. „Od teď budou oranžový kouř typický pro tuto archaickou, neekonomickou, a neekologickou technologii výroby oceli vypouštět už jen ruské podniky Petrostal, Bežickaja Stal, Gurjevský závod, ukrajinský Zaporožstal a indická ocelárna Bhilai Steel,“ říká fotograf těžkého průmyslu Viktor Mácha. Poslední martinská ocelárna v České republice vyhasla v roce 2001 v Železárnách Hrádek u Rokycan. 

Viktor Mácha: Fotografuji hutě, protože chci zachytit svět, který mizí před očima

Ruské město Vyksa je s výrobou oceli spjato přes dvě stovky let. Díky hlubokým lesům, bohatým zásobám rud a řece Oka zde první hamry existovaly již na začátku osmnáctého století.

„Historie současného závodu sahá do roku 1757, kdy zde první huť založili bratři Bataševové. V roce 1799 zde bylo uvedeno do provozu i první parní dmychadlo pohánějící tavbu na dvou vysokých pecích. Výroba ocelových trubek, pro které je Vyksa známá dodnes, byla zahájena v roce 1826. V roce 1889 závody koupil a modernizoval anglický průmyslník Lessing. Na začátku první světové války byl závod znárodněn, “ doplnil Mácha, který hutě navštívil.

Více fotografií najdete na Facebooku

Ředitel Tatry Metalurgie: Byli jsme před krachem, teď vyděláváme. Kováře ale sháníme na Ukrajině
Zbrojař Michal Strnad: Czechoslovak Group se blíží obratu jedné miliardy eur
Slovenský miliardář ovládl velkodistributora cigaret

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!