Plyn by měl dál zlevňovat, ERÚ sníží regulovanou složku ceny

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: 7 Miroslav Chaloupka

Snížení regulovaných cen v plynárenství o více než pět procent chystá Energetický regulační úřad (ERÚ). Plynařům zkrátí úřad o rok současné regulační období. Po jeho ukončení vyhlásí na začátku roku 2014 nová pravidla.

„Podle stávajících pravidel bychom totiž museli navyšovat cenu za regulované složky pro koncové zákazníky až o osm procent,“ sdělila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Úřad v rámci jednoho regulačního období nemůže změnit pravidla, podle kterých se vypočítává regulovaná složka ceny plynu. Bez změny těchto pravidel je ale podle Vitáskové zdražení nevyhnutelné.

Nynější třetí regulační období tak pro sektor plynárenství podle oznámení úřadu z 19. března skončí na konci tohoto roku. „O této možnosti informoval ERÚ relevantní subjekty na trhu průběžně déle než rok,“ oznámili pracovníci úřadu.

ERÚ zdůvodnil nastavení nových pravidel regulace cen tím, že povede ke spravedlivějšímu nastavení ceny pro konečného zákazníka. „Vzhledem k řadě vlastnických a dalších změn bylo potřeba adekvátně reagovat na vývoj na trhu. Dospěla jsem k názoru, že jedinou možností je zkrácení současného regulačního období,“ uvedla šéfka ERÚ.

Zda zkrácení regulačního období skutečně povede ke zlevnění plynu pro konečné zákazníky, ale není jednoznačné. Regulovaná složka tvoří jen menší část celkové ceny plynu, z větší části o ní rozhoduje vlastní cena komodity, jak ji nabízejí jednotliví obchodníci.

Měsíční průměrný výdaj domácnosti za plynMěsíční průměrný výdaj domácnosti za plyn | E15

Úřad na svých internetových stránkách uvádí, že konzultace s plynárenskými společnostmi o změně regulačního rámce potrvají do července. Na konci července pak chce ERÚ vydat vyhlášku, která by stanovila podmínky nového regulačního období. To by mělo začít 1. ledna a trvat do konce roku 2018.

V březnovém návrhu ukončení regulačního období úřad například sdělil, že některé plynárenské firmy dosahují výrazného nepřiměřeného výnosu, který pak podniky dostatečně nevrací do své činnosti.

Plynárenské společnosti ale varují, že předčasné ukončení současného regulačního období může ohrozit další investice do infrastruktury. Thomas Kleefuss, jednatel společnosti Net4Gas, která provozuje české plynovody, minulý týden v týdeníku Euro varoval, že změna regulačních pravidel může ohrozit stavbu plynovodu Moravia, který má zajistit dostatečné zásobování severní Moravy a Slezska zemním plynem. Za podmínek, které ERÚ navrhuje, podle Kleefusse nebude možné zajistit peníze pro plánované investice společnosti.