Promet nevěří vedení Tatry, odmítne plán investic. CSG obvinila skupinu Materových ze lží

Tatra Trucks

Tatra Trucks Zdroj: ČTK / imago stock&people / Manfred Segerer

ČTK
ČTK , tto
Diskuze (2)

Strojírenská skupina Promet Group, jež prostřednictvím dceřiné společnosti Promet Tools spoluvlastní kopřivnickou Tatru Trucks, odmítne na páteční valné hromadě investiční plán, který navrhlo vedení automobilky. Ztratila totiž důvěru v nejvyšší vedení Tatry. Druhému klíčovému akcionáři, skupině Czechoslovak Group (CSG), Promet navrhne společnou diskusi o dalším rozvoji firmy i konkrétní kroky. Promet Group to ve čtvrtek sdělila v tiskové zprávě.

CSG a Promet Group jsou akcionáři Tatry Trucks od roku 2013, kdy ji získaly v dražbě, a vytáhly ji z krize. Průmyslově-technologickému holdingu CSG Michala Strnada, který skupinu převzal od svého otce Jaroslava Strnada, patří 65 procent akcií. Promet Group rodiny Materových má podíl 35 procent.

Spory v Tatře se rozhořely loni, když generální ředitelku Promet Group Denisu Materovou valná hromada na přání majoritního akcionáře odvolala z čela dozorčí rady. Před čtvrt rokem Promet Group sdělila, že se dohodla na prodeji části svých akcií skupině STV Invest.

Před měsícem Tatra oznámila, že chystá investice za více než 7,3 miliardy korun. Cílem je zvýšit výrobní kapacitu až na 3000 vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex. Investiční program chce vedení firmy financovat bankovními úvěry a interními zdroji, dotacemi a také navýšením základního kapitálu.

„Podle nedávno zveřejněného dokumentu představenstvo Tatry Trucks zásadním způsobem překročilo své pravomoci, když bez schválení dozorčí rady a valné hromady rozhodlo o změně dodavatelského řetězce vojenských vozů Tatra začleněním prostředníka - společnosti Tatra Defence Systems, která není součástí skupiny Tatra,“ uvedla Promet Group. Vedení automobilky se podle ní bude muset vyjádřit i k tomu, zda tím finančně nepoškodilo firmu nebo koncového zákazníka.

Podle vedení Promet Group poskytuje vedení Tatry akcionářům i veřejnosti zavádějící informace o stavu firmy. „Jako majitelé, kteří mají ke společnosti velmi blízko a pravidelně navštěvují areál Tatry, vidíme řadu přetrvávajících výrobně logistických problémů. Neustále se opakující problémy s plánováním výroby, chybějící díly pro montáž způsobují prostoje a neefektivitu. To má samozřejmě dopad na výslednou produkci i finanční výsledky. Tatra je přitom zakázkově dlouhodobě naplněna a plánování výroby by tak nemělo být takový problém,“ uvedla Materová.

„Skupina Promet i její generální ředitelka Denisa Materová bohužel pokračují ve své taktice lživých veřejných proklamací, které se zásadně liší od jejich reálných kroků. Neustálým napadáním v médiích, ale i osobními dopisy směřovanými na členy orgánů Tatry rozhodně k rozvoji společnosti nepřispějí,“ reagovala CSG v tiskové zprávě.

Podle skupiny Michala Strnada Prome roky benefitoval z dodávek Tatře, přičemž společnosti nepřinesl jedinou zakázku. A nyní, když má Tatra reálnou šanci vyrůst na prakticky dvojnásobnou velikost, nabrat stovky zaměstnanců a přinést do města a kraje významné investice, staví se podle CSG k návrhu rozvoje zády.

„Je úsměvné, že Denisa Materová nyní navrhuje setkání s Michalem Strnadem a společné jednání o budoucnosti Tatry. Obdobné učinila CSG před několika týdny – bohužel výzvy zůstaly bez reakce. Skupina CSG bude nadále pomáhat Tatře v získávání zakázek z celého světa, jako tomu bylo doposud. Bude podporovat efektivní investice, které pomohou zdvojnásobit výrobu vozů, a bude hledat cestu, jak realizovat navržený investiční plán i bez pomoci minoritního akcionáře. Od toho jsme akcionářem – abychom hájili zájmy společnosti, které jsou i zájmem všech akcionářů,“ uvedl David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG. 

Prometu také vadí, že rekordní investiční záměr management Tatry medializoval bez předchozího představení, diskuse a schválení s majiteli firmy. „Je to nevídaný krok v situaci, kdy management v čele s generálním ředitelem Kristijanem Fiketem po majitelích žádá 2,7 miliardy korun na navýšení základního kapitálu,“ uvedla Materová. Dodané podklady podle ní navíc neobsahují ucelené informace, které je pro schválení tak významné investice potřeba znát.

Strnadovi chce Materová navrhnout společný postup v jednání o budoucnosti a investicích Tatry. „Situace je alarmující pro všechny a v zájmu obou stran je sednout si ke společnému stolu a najít shodu na dalších krocích ohledně provozních záležitostí i budoucích investic do rozvoje Tatry. Na jednání jsme připraveni přijít s konstruktivním návrhem dalších kroků. Rodiny Materů a Strnadů mají se společným úspěšným řízením Tatry dlouhodobě dobrou zkušenost a je na nás v ní nyní pokračovat,“ uvedla Materová.

Podle místopředseda představenstva a výkonného ředitele skupiny CSG Davida Choura je úsměvné, že Denisa Materová nyní navrhuje setkání s Michalem Strnadem a společné jednání o budoucnosti Tatry.„Obdobné učinila CSG před několika týdny – bohužel výzvy zůstaly bez reakce. Skupina CSG bude nadále pomáhat Tatře v získávání zakázek z celého světa, jako tomu bylo doposud. Bude podporovat efektivní investice, které pomohou zdvojnásobit výrobu vozů, a bude hledat cestu, jak realizovat navržený investiční plán i bez pomoci minoritního akcionáře. Od toho jsme akcionářem – abychom hájili zájmy společnosti, které jsou i zájmem všech akcionářů,“ dodal Chour. 

Vstoupit do diskuze (2)