Šéf OKD: Asi budeme od státu potřebovat další finanční injekci

Těžní věž dolu Karviná

Těžní věž dolu Karviná Zdroj: OKD

OKD
Těžní věž dolu Karviná
Horníci Dolu Darkov na Karvinsku
OKD
Důl Paskov
11 Fotogalerie
ČTK
Těžební společnost OKD bude možná v roce 2017 potřebovat půjčit od státu další peníze a bude se zřejmě zabývat i platy zaměstnanců. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to prohlásil generální ředitel OKD Dale Ekmark. Budoucnost firmy ale závisí hlavně na tom, zda věřitelé firmy ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě schválí její reorganizaci. Pokud by podnik poslali do konkurzu, znamenalo by to prakticky jeho zánik, bezprostřední propouštění a rozprodej majetku.

Vláda nedávno schválila pro OKD půjčku 700 milionů korun. Firma ji může dostat až v případě schválení reorganizace. Zatím není jasné, jestli tato podpora projde u Evropské komise a nebude označena za nedovolenou. Ekmark uvedl, že jde o otevřenou kreditní linku, kterou OKD může, ale nemusí vyčerpat. „Je možné, ale nemohu to garantovat, že v roce 2017 budeme potřebovat kreditní linku navýšit. Uvedených 700 milionů budeme potřebovat hlavně do konce roku na mzdy,“ uvedl ředitel.

Na výplaty zaměstnanců podnik měsíčně vydává kolem 400 milionů korun. Ekmark řekl HN, že pokud bude schválen reorganizační plán, bude se firma s největší pravděpodobností výhledově muset zabývat i kolektivní smlouvou. To by zřejmě mělo snížit platy zaměstnanců.

To horníci zásadně odmítají. „Na to ať pan Ekmark zapomene. Na odborech to projednáváno bylo, ale je to podle mého nesmysl. Mzdy se nám v různé formě snižují od roku 2013, a pokud nám na peníze sáhnou ještě jednou, už opravdu nebude mít cenu do dolů fárat,“ řekl listu předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Ztrátové roky

I přes stálé snižování provozních nákladů budou podle Ekmarka roky 2016 a 2017 nejspíš ztrátové. Další budoucnost firmy závisí hlavně na tom, jak se budou vyvíjet ceny uhlí. Pokud alespoň mírně vzrostou, bude podle ředitele možné OKD zachránit. „Pokud dobře připravíme reorganizační plán a pak ho důsledně splníme, ztrátové doly časem přestanou negativně ovlivňovat hospodaření celé firmy a zbývající část OKD bude moct s největší pravděpodobností pokračovat dál,“ uvedl Ekmark.

Během pěti let by se podle něj počet zaměstnanců OKD mohl ze současných téměř 10.000 snížit asi na polovinu. Počítá se se zavřením Dolu Paskov a v brzké budoucnosti i Dolu Lazy, kde firma zanedlouho dotěží plánované zásoby uhlí.

Peníze, které vláda schválila, by ale zavírání těchto dolů a s tím spojené sociální náklady nepokryly. „Například s uzavíráním dolů budeme potřebovat finančně pomoct. Ale je tu velká šance, že pokud ceny porostou, budeme schopní zaplatit uzavírání dolů v roce 2023. Ovšem jsou to pouze odhady,“ řekl HN Ekmark.