Slovensko chce vytvořit státní holding. Vyvlastnil by Slovenské elektrárne

„Holding vytváří možnost, aby jisté finanční prostředky putovaly mimo státní rozpočet. Tato struktura by byla výhodná i pro stát,“ uvedl ministr hospodářství Pavol Pavlis. Pavlis. Právě státem ovládaná holdingová firma by například mohla čerpat úvěr, z něhož by pak financovala nákup akcií SE od Enelu. Vláda by se tak vyhnula financování transakce z napjatého státního rozpočtu, ve kterém musela letos přistoupit ke škrtům kvůli rostoucímu státnímu dluhu.
„Enel oznámil prodej svého šestašedesátiprocentního podílu ve Slovenských elektrárnách. Z mého pohledu by stát byl jedním z nejlepších vlastníků,“ řekl Pavlis. Premiér Robert Fico minulý týden prohlásil, že vláda je připravena ovládnout SE, ve kterých stát nyní drží 34 procent akcií.
Kromě podílu v elektrárnách má slovenská vláda pod kontrolou 51 procent akcií v plynárnách nebo distributorech elektřiny. Manažerskou kontrolu v těchto podnicích ale mají soukromí investoři. Například vedení plynáren SPP, které také přepravují ruský plyn dál do západní Evropy, ovládl Energetický a průmyslový holding, jenž stejně jako český koncern ČEZ projevil zájem o akcie SE. Podíly státu ve slovenských energetických firmách v současnosti spravuje ministerstvo hospodářství.
Prodražený projekt dostavby
V případě ovládnutí SE státem by Slovensko převzalo i financování dostavby dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, jejíž dokončení se opožďuje a prodražuje. Pavlis bez bližších podrobností uvedl, že Enel už slovenskou vládu informoval o dalším zpoždění prací a nutnosti zvýšit rozpočet projektu. Kromě toho elektrárny musejí investovat do modernizace tepelných elektráren.
Prodej akcií SE je součástí plánu Enelu prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur s cílem snížit svůj dluh. Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur.