Šmejc a Entain dobyli polskou sázkařskou jedničku. Její minoritáři kývli na odkup akcií

Společnost STS je největší sázkovkou v Polsku.

Společnost STS je největší sázkovkou v Polsku. Zdroj: STS

Středoevropská sázkařská skupina Entain CEE, v níž drží minoritní podíl i český holding Emma Capital Jiřího Šmejce, učinila další krok na cestě k plnému ovládnutí největší polské sázkové kanceláře STS. Veřejnou nabídku na odkup akcií STS přijala drtivá většina drobných investorů, díky čemuž bude moci Entain CEE delistovat titul z burzy ve zrychleném a zjednodušeném módu. 

Entain CEE ohlásila expanzi do Polska letos v červnu, kdy se domluvila s rodinou Juroszekových, že od ní v rámci veřejné nabídky převezme 70procentní podíl v STS. Už tehdy ovšem zástupci Entain CEE veřejně prohlašovali, že chtějí společnost celou.

V úterý, kdy veřejná nabídka skončila, se Entain pochlubil, že nabídky 24,8 polského zlotého za akcii téměř všichni akcionáři využili. Ve čtvrtek tak Entain bude kontrolovat zhruba 99,3 procenta firmy. 

„Dosažení podílu nad hranicí 99 procent je velký úspěch, který v celé historii varšavské burzy podle našich informací nemá obdoby,“ řekl k transakci investiční ředitel Emmy Capital Pavel Horák. „Považuji to za potvrzení našeho férového přístupu k menšinovým akcionářům,“ dodal.

Díky tomu, že Entain v rámci veřejné nabídky získal více než 95 procent akcií, bude vytěsnění minoritních akcionářů už jen formalitou. Pro takzvaný squeeze-out se v takové situaci použije cena z veřejné nabídky a celý proces včetně delistování by měl být dokončen během dvou měsíců.

Hodnota transakce se po stoprocentním ovládnutí firmy přehoupne přes 20 miliard korun. Tři čtvrtiny investice půjdou z kapsy většinového vlastníka Entain CEE, nadnárodní společnosti Entain sídlící na ostrově Man, a zbylou sumu dodá Emma Capital.

Podle Horáka jde o dosud druhou největší investici Emmy Capital hned po akvizici majority v chorvatské sázkařské společnosti SuperSport, jejíž podíly však Emma kupovala postupně a nyní v ní znovu drží jen minoritu.

„Akvizice tak významné firmy, jakou STS bezesporu je, přesně splňuje účel, se kterým jsme společnost Entain CEE zakládali: propojit finanční sílu mateřské firmy Entain plc se zkušenostmi Emmy na středoevropských a východoevropských trzích a stát se nejvýznamnějším hráčem v daném regionu,“ řekl už v červnu k transakci Horák s tím, že ovládnutí celé firmy při nabízené ceně by pro Emmu znamenalo investici ve výši přibližně čtyř miliard korun. 

Trankace je velká i v kontextu českého trhu fúzí a akvizic. „Z pohledu českého kapitálu se jedná o jednu z největších letošních transakcí, čímž se potvrzuje trend, v rámci něhož čeští investoři na evropském kapitálovém trhu posilují pozice a hrají významnější roli. Oba noví akcionáři mají významné zkušenosti z oboru, což firmě může přinést rychlejší růst,“ sdělil už v červnu expert na fúze a akvizice společnosti KPMG Adam Páleníček. 

Celá operace ovlivní i vlastnickou strukturu skupiny Entain CEE. Po vypořádání procesu ji bude Entain plc kontrolovat ze 67,5 procenta, Emma Capital z 22,5 procenta a deset procent budou držet otec a syn Juroszekovi.

Společnost STS poskytuje své služby jak na internetu, kde má téměř 800 tisíc aktivních uživatelů, tak prostřednictvím pobočkové sítě, do níž patří zhruba 400 kamenných obchodů. V roce 2022 dosáhla hrubého zisku (EBITDA) ve výši 273 milionů zlotých, zhruba 1,5 miliardy korun.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!