Soul chce do roku 2030 exportovat deset jaderných elektráren | e15.cz
Štítek Premium

Soul plánuje exportovat deset jaderných elektráren. V Česku slibuje zapojit místní firmy

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jižní Korea se chystá na jadernou renesanci. Prezident Jun Sok-jol, který se ujal funkce v květnu, se rozhodl zrušit odchod země od atomové energie a vrátit odvětví na výsluní. Nové reaktory neplánuje stavět pouze doma, ale rozvíjí i intenzivní jadernou diplomacii. Nejpozději do roku 2030 chce Soul získat deset zahraničních zakázek. Největší zájem má nyní o Českou republiku a Polsko. V souvislosti s připravovaným dukovanským tendrem hovoří společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) o spolupráci s místními firmami. Přesto to nebude mít v Česku lehké, domnívá se expert na jadernou bezpečnost Marek Ruščák.

Jun Sok-jol se rozhodl pro dostavbu dvou domácích reaktorů, které byly pozastaveny v roce 2017 a podle původních plánů měly být dokončeny už v příštím roce. „Nová vláda bude aktivně využívat jaderné elektrárny k dosažení energetické bezpečnosti a uhlíkové neutrality,“ uvedl prezidentův tým v době jeho nástupu.

Jižní Korea nemá tak významné politické vazby jako konkurenti

Korejské plány v cizině jsou ovšem považovány za mimořádně ambiciózní vzhledem k tomu, že se zemi dosud podařilo získat jediný zahraniční kontrakt na celou výstavbu. Projekt „první arabské jaderné elektrárny“ Baráka ve Spojených arabských emirátech čítá čtyři reaktory, z nichž dva už byly uvedeny v provoz a další dva by měly být rozjety v blízké budoucnosti. Přestože i tuto výstavbu zpočátku provázely kratší odklady, chlubí se KHNP tím, že na rozdíl od konkurence dokáže stavět včas a bez bobtnání rozpočtu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah