Nejdůkladnější kontroly čekají na sedm stovek elektráren, které kromě provozní podpory vyrobené elektřiny a tepla získaly na stavbu také investiční dotace. To se týká především bioplynových stanic a některých malých vodních elektráren. „V rámci prováděných kontrol by se měly podrobně vyhodnocovat celkové investiční a provozní náklady za celou dobu nároku na podporu,“ vysvětluje Kotrba.
Pokud by obě podpory v součtu garantovaly provozovatelům bioplynek vyšší návratnost, než 10,4 procenta ročně, vyplácené dotace by se jim snížily, nebo by se zkrátila doba jejich pobírání. „Nejohroženější v tomto ohledu jsou bioplynové stanice z doby před rokem 2013, kde ještě nefungovalo automatické krácení provozní podpory v případě získání investiční dotace,“ říká Jan Habart z Komory obnovitelných zdrojů.
Solární elektrárny, které pobírají největší část z balíku peněz na podporu OZE, by kvůli kontrolám o podporu přicházet neměly. „Jednak až na výjimky nepobíraly investiční dotace, jednak už Komise konstatovala, že nadměrnou podporu vyřešilo v minulosti zavedení solární daně,“ uvádí Marek Lang z Asociace pro energetickou soběstačnost. Přesto se solárníkům nelíbí, že by podle dosavadních ministerských plánů měly na rozdíl od jiných elektráren mít povolený roční výnos 8,4 procenta.
Fotovoltaiky a další elektrárny, které pobírají jen provozní podporu, budou navíc podléhat jen namátkové kontrole. Zdroje ministerstvo rozčlení podle data uvedení do provozu a instalovaného výkonu, případně dalších parametrů, a z každé skupiny vybere vzorek nejméně pěti elektráren. Pravidla stanoví ve vyhlášce.
Kontrolám se vyhnou malé výrobny, včetně střešních fotovoltaik, kterých je přes 27 tisíc. Ty splní podmínku, že jejich podpora v součtu za tři roky nepřekročí 200 tisíc eur.