Strnadova CSG posílí ve výrobě municie. Koupila globálního hráče, italskou Fiocchi Munizioni | e15.cz

Strnadova CSG posílí ve výrobě municie. Koupila globálního hráče, italskou Fiocchi Munizioni

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad rozšíří svůj byznys o malorážovou munici v celosvětovém měřítku. Stal se vlastníkem 70procentního podílu v italské firmě Fiocchi Munizioni, který odkoupil od investiční skupiny Charme Capital Partners. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Podle CSG je to finančně největší investice v historii holdingu i českého obranného průmyslu. Strnad už přede dvěma lety ovládl španělského výrobce velkorážové munice Fábrica de Municiones de Granada (FMG), patří mu i slovenská MSM Group zaměřená na těla nábojů. Jedná se však o výrobu střeliva pro děla nebo tanky či o výrobu řízených střel. Na trh s malorážovou municí proniká CSG poprvé.

„Akvizice většinového podílu ve Fiocchi Munizioni je zásadní milník pro celou skupinu Czechoslovak Group. Stáváme se většinovými vlastníky celosvětově významné firmy v oboru malorážové munice, která vyrábí v několika významných státech NATO,“ uvedl Strnad.

Tržby italského podniku orientovaného na malorážovou munici pro sportovní střelbu a myslivost a v menší míře na bezpečnostní složky přesahují 380 milionů eur, v přepočtu asi 9,1 miliardy korun. Že jde z pohledu CSG o významnou investici dokládají tržby Strnadovy skupiny za loňský rok, které dosáhly 14,5 miliardy.

Video se připravuje ...
Obchod se zbraněmi

Podle člena představenstva CSG Petra Formánka je vstup do Fiocchi výsledkem dlouhodobé investiční strategie. „Máme zájem o akvizice globálně působících společností, které jsou prozápadní, mají silný produkt i postavení na trhu a spadají do některého z klíčových oborů naší skupiny,“ dodal.

Koupí velké muniční firmy vznikne nová divize CSG. „V případě Fiocchi se jedná o základ nové divize našeho holdingu zaměřené na malorážovou munici, kterou jsme nazvali CSG Ammo+“, potvrdil investiční ředitel pro zahraniční projekty skupiny David Štěpán.

Fiocchi Munizioni, založená v roce 1876, je globálně působící společnost s výrobními závody nejen v Itálii, ale i ve Velké Británii a Spojených státech. V USA má dva podniky v Little Rocku ve státě Arkansas a ve městě Ozark ve státě Missouri. Do jejího portfolia patří značky Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express.

Firma vyrábí kompletní sortiment malorážového střeliva pro pistole, revolvery, pušky a brokovnice pokrývající celou škálu civilních ráží v různých cenových úrovních včetně takzvané super-premium munice. Přibližně 85 procent produkce míří na civilní trh. Z toho polovinu prodejů tvoří sportovní střelivo a druhou polovinu lovecká munice. Zbývajících 15 procent produkce je určeno pro bezpečnostní složky. 

Do segmentu velkorážového střeliva Strnad vstoupil už v roce 2020, kdy koupil od amerického konglomerátu General Dynamics Land Systems španělskou FMG. „Je to naše první investice v západní Evropě, navíc do strategického podniku se souhlasem španělské vlády. Jedná se o další milník v expanzi naší skupiny,“ řekl tehdy Strnad.

CSG už tehdy vlastnila slovenskou MSM Group, která vyrábí těla munice a jejich kovové komponenty. Ty FMG nakupovala od externích dodavatelů. Spojením obou muniček tak Strnad ovládnutím prakticky celého výrobního řetězce dosáhl větší efektivity.

Firmy CSG působí ve strojírenství, automobilovém, železničním, leteckém a v obranném průmyslu. Do holdingu patři Tatra Trucks, kterou Strnad spoluvlastní s podnikatelem Reném Materou, a sesterská Tatra Defence Vehicle orientovaná na těžkou pozemní techniku pro vojáky, jako jsou transportéry Pandur nebo obrněnce Titus. CSG s propojenými podniky zaměstnává přes 8200 lidí.    

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah