Švýcarský soud rozhodne o miliardách z Mostecké uhelné | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Švýcarský soud rozhodne o miliardách z Mostecké uhelné

ČTK, čap

O osudu peněz, které zadržela švýcarská prokuratura na černých kontech bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS), bude rozhodovat soud ve švýcarské Bellinzoně. Verdikt oznámí v pátek. Jde o více než 600 milionů švýcarských franků - zhruba 13,3 miliardy korun.

Švýcarský tribunál rozhodne, zda peníze zkonfiskuje či nikoli, určí, jaké nároky mají poškození a vyčíslí úhradu nákladů za soudní řízení.

Stejný soud již 10. října uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého a odsoudil je k nepodmíněným trestům vězení. Vinni jsou podle soudu podvody, praním špinavých peněz či porušením povinností při správě cizího majetku.

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 na řadě účtů zajistili aktiva všech pěti odsouzených. Ve Švýcarsku jsou blokovány i peníze dalšího někdejšího majitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel.

Bellinzonský soud v říjnu uvedl, že odsouzení způsobili svým jednáním českému státu škodu ve výši 97 milionů švýcarských franků, tedy něco přes dvě miliardy korun. Kromě toho prý poškodili MUS a připravili ji asi o tři miliardy korun. Dostala by je případně nástupnická společnost MUS, Czech Coal Services, která vystupovala jako poškozená strana.

Naporcované miliardy

Prokuratura navrhla, aby Czech Coal Services dostala ze zablokovaných peněz 276 milionů švýcarských franků, zhruba 6,1 miliardy korun, a český stát téměř 150 milionů, asi 3,3 miliardy korun. Zbývající peníze by podle obžaloby připadly Švýcarsku.

Czech Coal Services vlastní z poloviny pozdější spoluvlastníci MUS Vasil Bobela a Petr Pudil a z druhé poloviny nynější majitel MUS Pavel Tykač. Pokud soud rozhodne o odškodném, Pavel Tykač pošle svou část tam, kam patří, tedy na rozvoj severočeského regionu, uvedl Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

Zdůraznil současně, že páteční verdikt je jen „mezikrokem“. Pokud bude pro protistranu nepříznivý, tak se proti němu určitě odvolá. Stejně tak může tribunál rozhodnout, aby potenciální poškození uplatnili své nároky v civilním řízení, dodal. V tom případě bude mít pro další Tykačův postup klíčový význam zdůvodnění verdiktu.

Bez účasti odsouzených

V trestní části procesu rozsudek do značné míry odpovídal návrhu prokuratury, byť soud uložil o něco nižší tresty.

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. „Nikdo z obžalovaných se vyhlášení této časti rozsudku osobně nezúčastní, všichni využijí možnosti nechat se zastupovat svým švýcarským obhájcem,“ sdělila zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková.

Česká republika promeškala možnost připojit se k trestnímu řízení a podle švýcarské prokuratury začala plně na celé věci spolupracovat až od začátku roku 2012. Po říjnovém verdiktu generální prokurátor Michael Lauber spolupráci s českými úřady od roku 2012 ocenil.

Obhájci exmanažerů MUS již během procesu ostře kritizovali nároky Pudila a Bobely. O Tykačových úmyslech vyjádřil pochybnosti odsouzený exmajitel MUS Koláček. „Zcela upřímně mu nevěřím. Pavel toho na charitu tolik nedává,“ řekl Koláček v říjnu po vynesení rozsudku. Podle něj je postup Czech Coal Services „jednoznačně cílevědomou záležitostí“.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!