Tesla chce nahradit tradiční elektrárny bateriovými domy, první postaví v Kalifornii | E15.cz

Tesla chce nahradit tradiční elektrárny bateriovými domy, první postaví v Kalifornii

Jiří Frydlewicz

Společnost Tesla představila svůj nový produkt. Budoucnost energetiky mají podle firmy Elona Muska představovat bateriové moduly nazvané Megapack. Ty mají poskytnout prostor pro uložení velkého množství energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Podle Tesly se její projekt stane velkou konkurencí pro tradiční elektrárny spalující fosilní paliva. 

Každý z Megapacků je navržen tak, aby dokázal uchovat až 3 MWh energie vzniklé ze solárních a větrných zdrojů. První takové zařízení má být instalované v americké Kalifornii v oblasti Moss Landing, využívat je bude distribuční společnost Pacific Gas and Electric Company.

Tesla v budoucnu plánuje vytvoření velkého bateriového úložiště podobnému tomu, které již vybudovala u města Hornsdale v Austrálii. Díky menšímu množství komponentů u baterií Magapack však budoucí úložiště bude o 40 procent menší při zachování stejné úložné kapacity energie.

Tesla uvedla, že instalace nových článků Megapack zabere až desetkrát méně času než současné baterie a díky své kompaktnější velikosti jsou „vhodné i pro napájení menších měst a regionů“. Společnost tak údajně dokáže postavit do tří měsíců úložiště, které poskytne až 1 GWh energie. To je podle Tesly dost na to, aby takové bateriové úložiště dokázalo napájet například celé San Francisco po dobu 6 hodin. 

Cíl nového projektu Tesly je také posílení společnosti na poli energetiky. Snaha rozšířit podnikání v této oblasti vyplývá ze zveřejněných celkových tržeb Tesly za druhé čtvrtletí letošního roku. Z celkových 6,4 miliard dolarů bylo pouhých 368 milionů dolarů z oblasti solárního a energetického podnikání společnosti.

Tesla je v posledních několika letech v oblasti baterií aktivní . Kromě velkých síťových aplikací již prodává i domácí baterie s názvem Powerwall, které ukládají energii generovanou solárními panely. Od roku 2015 nabízí společnost také systém Powerpack, což je verze baterie Powerwall, určená pro podniky a menší továrny.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!