Těžařského obra BHP přestává lákat americká břidlice, omezí frakování | e15.cz

Těžařského obra BHP přestává lákat americká břidlice, omezí frakování

Příprava na frakování
Příprava na frakování
• 
ZDROJ: Joshua Doubek via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britsko-australský těžební obr BHP Billiton sníží do poloviny tohoto roku výdaje na těžbu z břidličných formací ve Spojených státech. Firma, která je podle tržní hodnoty největší těžební společností na světě, se nyní potýká s propadem cen železné rudy, mědi a ropy. Chce však dodržet slib, že kvůli prudkému poklesu cen komodit nesníží dividendu.

Společnost do konce června sníží počet využívaných pevninských vrtných souprav v USA na 16 ze současných 26. V únoru pak hodlá vedení firmy trh informovat o změnách v rozpočtu na těžbu z břidlic. Pro tento finanční rok, který končí v červnu, firma původně stanovila rozpočet na čtyři miliardy dolarů (96,2 miliardy korun). Na těžbu zatím letos vydala 1,9 miliardy dolarů.

Ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 procent. Dolů je tlačí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby právě z břidlicových ložisek v USA. K poklesu cen přispívají také obavy o poptávku, která je úzce spjata s hospodářským vývojem. Někteří analytici předpovídali, že společnost BHP Billiton by mohla snížit výdaje na těžbu z břidlic o polovinu.

Investice omezí i Total

Počet vrtů pro těžbu břidličné ropy snižuje v USA i mnoho dalších firem. Předpokládá se, že tento krok se odrazí v poklesu těžby. Snižování kapitálových výdajů plánuje například i francouzská společnost Total. Její výkonný ředitel Patrick Pouyanné proto nařídil, aby skupina omezila investice do těžby z břidličných ložisek v USA. Za rok se prý firma může vrátit, až se „ceny dostanou zpátky“, prohlásil Pouyanné na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

BHP Billiton vlastní ropné i plynárenské aktivity. Zároveň je třetím největším producentem železné rudy na světě. Prodejní cena rudy v loňském druhém pololetí klesla o zhruba 27 procent na průměrně 70 dolarů za tunu.

Vývoj ceny ropy Brent

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah