Unipetrol po devíti letech vyplatí dividendu, akcionářům rozdá miliardu
Minoritní akcionáři však s částkou nesouhlasí, například Paulinino Limited, za kterým stojí česko-slovenská skupina J&T, navrhovala 15 korun. Některé návrhy byly i vyšší. „Dividenda je relativně nízká na to, jak málo je Unipetrol zadlužený a jaký zisk loni vytvořil,“ řekl analytik Petr Hlinomaz.
Vyšší dividendu by si dokázal představit také analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Schválená výše představuje necelá tři procenta vzhledem k aktuální ceně akcií firmy. Což je v porovnání se sektorem podprůměr,“ doplnil Frayer.
Představenstvo Unipetrolu však upozornilo, že jím navržená výše dividendy je odpovídající a umožňuje firmě financovat investiční projekty, včetně stavby nové polyetylenové jednotky. „Ta je největším petrochemickým projektem v historii České republiky. Návrh představenstva bere v úvahu rovněž rizika plynoucí z proměnlivého makroekonomického prostředí,“ řekl generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski.
S výší dividendy nesouhlasí například finanční skupina J&T, která stojí za společností Paulinino Limited, jež vlastní 23,7 procenta Unipetrolu. Polská skupina PKN, jejíž součástí je Unipetrol od roku 2005, drží 63 procent, zbytek je ve vlastnictví investičních fondů a menšinových akcionářů. Paulinino Limited navrhovalo 15 korun na akcii.
„Výše dividendy je pouze zástupné téma celé situace, která v Unipetrolu nastala. Hlavní problém je v tom, že Poláci se k Unipetrolu chovají bez ohledu na aktuální vývoj situace. Dělají kroky, které jdou jednoznačně na úkor minoritních akcionářů Unipetrolu,“ uvedl energetický poradce J&T Michal Šnobr.
Unipetrol podle něj slouží skupině PKN jen k tomu, aby navyšoval zhodnocení akcionářům PKN, nikoliv akcionářům Unipetrolu. Šnobr chce, aby se k nim PKN choval podobně, jako se chová ke svým akcionářům v Polsku.
„Přes obrovské ztráty v minulých letech tam PKN vyplácí už čtvrtou dividendu v řadě s rostoucí tendencí. Pokud nedojde ke změně politiky, tak se jako minoritní akcionáři budeme bránit soudní cestou,“ dodal Šnobr. S upřednostňováním akcionářů PKN však Switajewski nesouhlasí. „K akcionářům PKN Orlen a Unipetrolu přistupujeme naprosto stejně,“ doplnil.
Debata menšinových vlastníků s členy představenstva Unipetrolu byla v průběhu valné hromady občas velmi bouřlivá. Část akcionářů nesouhlasila například s nedávnou zpětnou koupí neratovické Spolany, financováním společnosti, malou výší investic nebo výplatou odměn pro vedení firmy. Při haváriích etylenové jednotky v Litvínově nebo v rafinérii v Kralupech podle nich byla zanedbána prevence. Představenstvo Unipetrolu tyto argumenty odmítlo.
Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.