V Česku roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, uhlí naopak klesá | E15.cz

V Česku roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, uhlí naopak klesá

Solární elektrárna
Solární elektrárna
• 
ZDROJ: Hnilickova Karolina/Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku za posledních 20 let vzrostla výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, naopak klesl podíl nejvýznamnějšího tuhého paliva, kterým je uhlí, uvedl Český statistický úřad. Proti začátku devadesátých let se uhlí vytěžilo o skoro polovinu méně.

„Od roku 1993 došlo k výraznému útlumu výroby elektřiny z uhlí ve prospěch výroby elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů,“ řekl vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek.

Struktura výroby elektrické energie podle použitého paliva (zdroje)Autor: CSU
Struktura výroby elektrické energie podle použitého paliva (zdroje)

Podle něj za tento trend může boom výstavby solárních elektráren v letech 2010 až 2012 a navazující rozvoj výroby elektřiny s využitím biomasy a plynu. „Tyto tři zdroje zvýšily svůj podíl z téměř nuly v roce 1993 na necelých sedm procent v roce 2013,“ dodal Vlášek.

Vývoj těžby uhlíAutor: CSU
Vývoj těžby uhlí

Těžba uhlí v tuzemsku naopak podle dat ČSÚ skomírá. „V roce 2013 ho bylo v Česku vytěženo 49 milionů tun, což je 43procentní pokles v porovnání s rokem 1993,“ uvedl úřad.

Zásoby ropy a plynu na sto dní

Dalším významným zdrojem energie pro Českou republiku jsou kapalná paliva, především ropa a ropné produkty. „Zásoby ropy ke konci letošního srpna činily řádově 1,4 milionů tun, což spolu se zásobami ostatních ropných produktů představuje zásobu přibližně na 104 dnů,“ uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Vývoj spotřeby ropy (2000 – 2013)Autor: CSU
Vývoj spotřeby ropy

Zásoby zemního plynu ke konci letních prázdnin 2,842 miliardy metrů krychlových, což při průměrné měsíční spotřebě představuje zásobu na 100 dní, uvedl ČSÚ. Spotřeba zemního plynu v Česku v posledních letech stagnuje. V roce 2000 byla spotřeba plynu více než devět milionů metrů krychlových, v roce 2013 necelých 8,5 milionu metrů krychlových.

Vývoj spotřeby zemního plynu (2000 – 2013)Autor: CSU
Vývoj spotřeby zemního plynu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah