V Nizozemsku spoustěla těžba plynu zemětřesení, úřady nebezpečí ignorovaly | E15.cz

V Nizozemsku spoustěla těžba plynu zemětřesení, úřady nebezpečí ignorovaly

V Nizozemsku spoustěla těžba plynu zemětřesení, úřady nebezpečí ignorovaly
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Foster via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Energetické společnosti a nizozemská vláda opomíjely hrozbu zemětřesení, které představuje těžba zemního plynu pro obyvatele severonizozemské provincie Groningen, a při rozhodování dávaly přednost produkci této suroviny před bezpečím občanů.

V provincii Groningen se v minulých letech odehrály desítky malých zemětřesení, které způsobily škody na tisícovkách budov. Zemětřesení způsobila těžba zemního plynu. Souvislost mezi otřesy půdy a těžbou byla zřejmá již v roce 1993. Nebezpečí pro obyvatele ale nebylo rozpoznáno až do roku 2013. Uvádí to zpráva nizozemského bezpečnostního úřadu OVV.

Úřady a energetické společnosti jako Royal Dutch Shell a ExxonMobil, které se na těžbě podílely, vytvořily „uzavřený systém“, ve kterém „obavy o bezpečnost prakticky hrály vedlejší roli,“ stojí podle agentury AP ve zprávě. Zúčastněné strany, mezi nimiž je i ministerstvo hospodářství, by nyní vztahy s místními měly napravit a uznat, že se do roku 2013 o bezpečnost občanů Groningenu dostatečně nestaraly.

Stát přijde o miliardy eur

Nespokojenost lidí kvůli zemětřesením v posledních letech rostla. Vláda již omezila produkci v nejhůře zasažených oblastech a zvažuje další snížení. Příjmy do státní kasy by se kvůli tomu mohly snížit o miliardy eur.

Za těžbu plynu z rozsáhlých podzemních ložisek je zodpovědná společnost Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), což je společný podnik amerického těžebního koncernu ExxonMobil a britsko-nizozemského Shellu. NAM v reakci na zprávu uvedla, že po zemětřesení, které v roce 2012 otřáslo vesnicí Huizinge a změnilo prý myšlení firmy, společnost masivně investovala do výzkumu a do opatření s cílem zlepšit bezpečnost obyvatel regionu.

Nizozemský ministr hospodářství Henk Kamp uvedl, že si závažnost problému uvědomuje, stejně tak jako svou zodpovědnost, pokud jde o další nutná opatření. Do července prý stanoví nový maximální roční limit těžby na velkém groningenském nalezišti. Další omezení tamní produkce by vládě mohly doporučit i nizozemské regulační úřady, sdělily dnes podle agentury Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!