Viktoriagruppe: Nafta uložená v německém skladu Česku nepatří

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Rasch Jan/Euro

ČTK
Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe v předběžném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice. Naftu tam měla uskladněnu Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Novináře o tom dnes informoval předseda SSHR Pavel Švagr, který s rozhodnutím insolvenčního správce nesouhlasí. Řekl, že během prosince SSHR insolvenčnímu správci poslala desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun.

Správa hmotných rezerv chce argumentaci insolvenčního správce napadnout. „Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její ochraňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsána s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky,“ řekl Švagr.

Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdí, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

„Nastal přesně vývoj, ze kterého jsem měl strach, že bude pokus zahrnout majetek státu do konkurzní podstaty. To by bylo hodně nebezpečné, protože hrozí, že stát o něj přijde,“ řekl dnes novinářům v reakci na aktuální vývoj ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Stala se věc, která se nikdy stát neměla, že státní hmotné rezervy byly skladovány v zahraničí a ještě velmi podivnou firmou, dodal Mládek s tím, že situací by se opět měla zabývat Bezpečnostní rada státu.

Problematická doprava

Také Švagr uvedl, že má k dodatku ke smlouvě o skladování specifických zásob z roku 2010, který umožnil skladování zásob nafty v zahraničí, spoustu výhrad. „Například v něm není vůbec popsáno, jak se nafta dopraví do Česka, a to ani za krize, což považuji za neuvěřitelné. V žádném případě ale nesouhlasím s tím, že tato nafta nepatří ČR,“ dodal.

Vikroriagruppe, která pro Česko skladuje část zásob nafty, na sebe v polovině prosince podala v Německu insolvenční návrh. Už předtím, ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že německá firma má kvůli neplacení daní obstavené účty, vyhlásila SSHR záměr převést naftu ze skladů jinam. Stát proto loni v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy do nádrží státní společnosti Čepro. Komplikovanější je situace ve skladu firmy v německém Kraillingu.

V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR stále nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku.

Švagr zopakoval, že stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly nyní být zásoby asi na dva dny. Premiér Bohuslav Sobotka minulou neděli nevyloučil, že se Česku nepodaří německé zásoby zachránit. Podle něj za to můžou minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly. Podobně se dnes vyjádřil i ministr Mládek.

Viktoriagruppe převzala část zásob paliv v roce 2004
Vývoj událostí kolem zásob české ropy, uložených v Německu u firmy Viktoriagruppe (insolvenční správce firmy odmítl, že nafta v německém skladu patří ČR):
2004 - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s německou firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování části zásob paliv. Podle původního kontraktu skladovala společnost pohonné hmoty v zásobnících na území ČR.
Únor 2010 - Byl uzavřen dodatek smlouvy, podle které mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít skladovat část zásob v Německu. Už tehdy tisk upozornil na to, že není veřejně znám vlastník Viktoriagruppe, objevily se spekulace o napojení na ruský Lukoil. Firma později podle médií svou majetkovou strukturu sdělila SSHR, ale nezveřejnila ji.
Září 2012 - Časopis Týden přinesl informace o podezřelých okolnostech kontraktu mezi SSHR a Viktoriagruppe. Firma podle týdeníku nedodala správě včas dohodnuté množství paliv, SSHR ale souhlasil s uzavřením dodatku, díky němuž pak Viktoriagruppe nemusela platit vysoké penále.
Červenec 2014 - Kontrola v německém skladu Viktoriagruppe v bavorském Krailingu ukázala, že chybí 700.000 litrů nafty z českých zásob. Palivo musela firma doplnit, což SSHR zkontrolovala. Správa navíc společnosti udělila půlmilionovou pokutu a snížila částku za skladování.
Září 2014 - České pobočce Viktoriagruppe měly být kvůli dluhům na daních (podle serveru Aktuálně.cz ve výši 350 milionů korun) obstavena bankovní účty, finanční úřad ale zjistil, že konta jsou prakticky prázdná.
Konec září 2014 - Další kontrola SSHR v bavorském skladu ukázala, že opět chybí část paliv, tentokrát přibližně pět milionů litrů nafty. V Německu přitom Viktoriagruppe skladovala čtyři pětiny paliva, kterém jí SSHR svěřila (firma celkem měla na starosti zásoby na zhruba 2,5 dne spotřeby v ČR).
2. října 2014 - Informace o potížích firmy Viktoriagruppe se zásobami paliv i dluhy vůči státu se objevily v českých médiích. Mluvčí SSHR Jakub Linka sdělil, že správa eviduje neproplacené faktury ze strany společnosti a že předseda správy Pavel Švagr už informoval o situaci vládu. Vedení Viktoriagruppe informace o ztrátách ztráty zásob popíralo.
22. října 2014 - Server Aktuálně.cz uvedl, že stát odváží zásoby z českých skladů Viktoriagruppe do nádrží státního podniku Čepro. Německé sklady firmy byly pod dozorem bavorské celní správy.
3. listopadu 2014 - Předseda SSHR Pavel Švagr řekl, že nelze vyloučit, že Viktoriagruppe, která správě dluží 126 milionů korun, skončí v insolvenci. Podle dostupných informací již firma začala rozdávat výpovědi.
28. listopadu 2014 - Správa státních hmotných rezerv oznámila, že už přemístila pohonné hmoty z českých skladů Viktoriagruppe do nádrží Čepra.
8. prosince 2014 - Mateřská společnost Viktoriagruppe na sebe v Německu podala insolvenční návrh.
23. ledna 2015 - Předseda SSHR Pavel Švagr informoval, že insolvenční správce Viktoriagruppe neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří ČR. S rozhodnutím správce SSHR nesouhlasí.