Vývoz zbrojařů roste díky zájmu o ochranné prostředky | E15.cz

Vývoz zbrojařů roste díky zájmu o ochranné prostředky

ShKH vz. 77 Dana (Samohybná kanónová houfnice vzor 77 Dělo automobilní nabíjené automaticky)
ShKH vz. 77 Dana (Samohybná kanónová houfnice vzor 77 Dělo automobilní nabíjené automaticky)
• 
ZDROJ: Magnus Manske, Wikimedia

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Českým firmám obranného a bezpečnostního průmyslu se v posledních čtyřech letech daří. Jen za minulý rok dosáhl jejich vývoz 11,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za posledních dvacet let. Šéf zbrojařské asociace Jiří Hynek na zahájení brněnského veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET uvedl, že letošní čísla budou ještě lepší a mají se přiblížit rekordní hranici čtrnácti miliard.

Vliv na to mají výrobky takzvaného nesmrtícího vojenského materiálu. Například export prostředků protichemické ochrany narostl o osmdesát procent, letecké techniky o polovinu, radarů či pasivních lokátorů o třetinu a radiostanic o pětinu. „Určitě se do nárůstu promítla i pozemní vozidla, kde například firma Tatra Trucks několikanásobně zvýšila vývoz. Nárůst můžeme sledovat i u palných zbraní a munice, konkrétně asi o dvě desítky procent,“ vypočítal Hynek.

export zbrojařiAutor: E15

Úspěchy zbrojařů ovlivňují tři faktory. Odběratelům už nestačí prostý nákup techniky, ale navíc požadují školení lidí, vybudování opravárenských závodů či přenos části výroby. A české firmy jim na rozdíl od svých západních konkurentů vycházejí vstříc. Dokládá to výstavba linek na montáž kopřivnických automobilů v Saúdské Arábii nebo v Indii či přesunutí části výroby z České zbrojovky Uherský Brod do slovenské společnosti MSM Martin.

Vedle toho prošel tuzemský obranný a bezpečnostní průmysl vnitřní restrukturalizací a investoval do moderních technologií. Nabízí proto kvalitní výrobky za dobrou cenu.

Zvýšený zájem po vojenské technice ovlivňuje také rostoucí napětí. Řada zemí začala věnovat větší pozornost armádám. Ve východní Evropě je to především Polsko, které zvýšilo obranný rozpočet o 20 procent. „Bezpečnostní situace ve světě se zhoršuje dlouhodobě, což si česká politická reprezentace odmítala připustit. Některé státy si už dříve začaly uvědomovat, že musí chránit své obyvatele před ozbrojenými konflikty a násilím,“ konstatoval Hynek.

Expanze bude pokračovat v Evropě i zámoří

Letošní expanze má pokračovat v Evropě i zámoří. Česká zbrojovka se soustředí na Slovensko. To zahájilo tendr na přezbrojení policie za více než 930 milionů korun. Pokračovat mají i dodávky pušek slovenským vojákům. Uherskobrodské firmě nahrává mediálně sledovaná kauza jejího úhlavního konkurenta, německé Heckler & Koch. Bundeswehr kvůli značným problémům s nepřesností vyřadí na 167 tisíc už delší dobu zpochybňovaných pušek G36. Jejich konstrukce nemá podle německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen žádnou budoucnost.

Pozornost Tatra Trucks se upíná na Kanadu. Firma se dostala do finále tendru na dodávku 1500 automobilů pro kanadské ozbrojené síly. A v Indii usiluje o dodávku tisícovky nových vozů. Letecká továrna Aero Vodochody chce ve světě prorazit zejména s projektem L-39NG, což je nová generace výcvikového letounu Albatros.

Era těží z NATO
Pardubická Era vyrábějící pasivní sledovací systémy, které navazují na slavné tamary, dosáhla vloni zisku 97,5 milionu korun při obratu přes půl miliardy. Je to její nejlepší výsledek za posledních dvacet let. Zvýšený zájem o své výrobky firma zaznamenává od předminulého roku, kdy dodala bruselské centrále NATO dva systémy Věra NG. Civilní verzí toho zařízení letos vybaví šanghajské letiště Pudong, spolupracovat bude s čínskou společností Nanjing LES.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah