Ranní check: Argentinský prezident Milei vystoupí v Praze, obchodní dům Máj se otevře veřejnosti

Argentinský prezident Javier Milei

Argentinský prezident Javier Milei Zdroj: Profimedia

Dobré ráno! Je 176. den roku, svátek má Jan. V tento den před třemi roky zasáhlo město Hodonín a několik obcí na jižní Moravě tornádo o síle F4. Šlo o historicky nejsilnější evidované tornádo na českém území, vyžádalo si šest lidských životů a miliardové škody. 

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

Lokální technologičtí velikáni se spojují. Chtějí, aby Česko uspělo s evropským čipovým centrem

Česko se naplno pustilo do akce, jejímž cílem je získat jedno z evropských čipových center. To by mělo posílit pozici země a přispět ke snahám Evropské unie rozšířit ekonomicky a politicky klíčový polovodičový sektor. Takzvaná kompetenční centra vzniknou v rámci evropského zákona Chips Act mobilizujícího desítky miliardy eur. Plánem je zvýšit podíl Evropy na globální výrobě čipů ze současných ani ne deseti na dvacet procent.

Seniorům končí státní podpora penzijního spoření. Banky si je chtějí udržet, nabídky se ale mohou lišit

Především velké penzijní společnosti s mnoha střadateli se nyní zaměřují na starobní důchodce. Všemožnými nabídkami se snaží udržet nebo přetáhnout od konkurence seniory, kteří si dosud posílali peníze na penzijní spoření. To ale pro spoustu z nich brzy ztratí smysl, stát jim od července přestane na toto spoření přispívat. Změna se dotkne 750 tisíc lidí ze 4,2 milionu klientů penzijních společností. Od stejného data se podpora mladších střadatelů začne přiznávat až od úložky 500 korun měsíčně, konkrétně u této výše bude činit stokorunu. Na nejvyšší bonus od státu, 340 korun, dosáhnou ti, kteří si spoří aspoň 1700 korun měsíčně.

Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy na začátku července

Pracovníci zadlužené hutě Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci. Zpracování žádostí zahájí úřady práce v pondělí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ostravský soud poslal v pátek huť do úpadku, rozhodl tak na základě jejího insolvenčního návrhu. Liberty minulý týden uvedla, že požádá soud o reorganizaci a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů. 

Volby by podle průzkumu v červnu vyhrálo ANO, do Sněmovny by se vrátili komunisté

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů. Ukazují to výsledky průzkumu agentury STEM zveřejněné televizní stanicí CNN Prima News. Druhá by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by překročily ještě opoziční SPD, vládní hnutí STAN a nově i KSČM. Proti březnovému modelu si významně pohoršili Piráti, SPD i vládní TOP 09, která by se v červnu do Sněmovny ani nedostala. Dál ztrácí i vládní lidovci.

VIDEO: Hamásu se válka hodí, řekla v pořadu FLOW expertka na Izrael Irena Kalhousová

Video placeholde
Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW • e15

Stane se dnes:

  • V pražském Paláci Žofín proběhne konference nazvaná „S efektivní vládou ke konkurenceschopné ekonomice“, na které bude mít argentinský prezident Javier Milei přednášku Jak na neefektivní vládu. Živý záznam z přednášky můžete sledovat i na e15.cz. Milei se později setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Petrem Pavlem. 
  • Pro veřejnost se po rekonstrukci otevře obchodní dům Máj na Praze 1. V obchodním domě bude zároveň zprovozněna již třetí restaurace amerického řetězce Popeyes v Česku. 
  • Koná se řádná valná hromada energetické společnosti ČEZ. Na programu bude mimo jiné schválení účetní závěrky za rok 2023 či rozhodnutí o rozdělení zisku.
  • Čínský letecký dopravce Hainan Airlines obnoví přímou linku z Prahy do Pekingu, kterou bude provozovat třikrát týdně.