Lokální technologičtí velikáni se spojují. Chtějí, aby Česko uspělo s evropským čipovým centrem
Česko se naplno pustilo do akce, jejímž cílem je získat jedno z evropských čipových center. To by mělo posílit pozici země a přispět ke snahám Evropské unie rozšířit ekonomicky a politicky klíčový polovodičový sektor. Takzvaná kompetenční centra vzniknou v rámci evropského zákona Chips Act mobilizujícího desítky miliardy eur. Plánem je zvýšit podíl Evropy na globální výrobě čipů ze současných ani ne deseti na dvacet procent.
Kompetenční centra mají vychovávat nové odborníky na polovodiče, pomáhat firmám a startupům dostat jejich čipy do výroby, získávat investice nebo usnadňovat, aby z výzkumných aktivit mohly vznikat nové společnosti. Centra budou napojena na moderní pilotní výrobní linky, které jsou rovněž součástí Chips Actu. V Belgii například vznikne nejmodernější prototypovací linka na světě, k níž získá přístup i Česko. Na kompetenční centra bude navázán také evropský software umožňující návrh čipů. Na něm se chce podílet třeba brněnská firma Codasip.
Čipová centra mohou získat všechny unijní státy, musí ale splnit podmínky výzvy, kterou vypíše Evropská komise. U nás výzvu zprocesuje ministerstvo školství, vyhlásit ji pak chce v červenci. Centrum by mohlo zahájit soji činnost v první polovině příštího roku. Rozpočet na rozjezd je asi 200 milionů korun s možností získat další prostředky na evropské projekty. „Podmínky bychom měli bez problémů splnit, připravujeme se už dlouho,“ řekl e15 prezident polovodičového klastru Stanislav Černý.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!