Ranní check: Draslovka investovala v JAR, české kryptofirmy mají nové útočiště

Kolínská Draslovka koupila stoprocentní podíl ve společnosti Blue Cube Systems.

Kolínská Draslovka koupila stoprocentní podíl ve společnosti Blue Cube Systems. Zdroj: Draslovka

Dobré ráno! Je 143. den roku, svátek má Vladimír a Vladimíra. V tento den v roce 1949 byla založena Spolková republika Německo.

Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.

✅ České kryptofirmy mají nové útočiště

Domácí kryptobyznys alespoň pro tuto chvíli zažehnal hrozbu, že se ocitne bez bankovního spojení. Během května doběhla burze Coinmate a směnárnám Simplecoin a Anycoin výpovědní lhůta u Raiffeisenbank. Trojice firem z oboru virtuálních měn však našla finanční útočiště u spořitelního družstva NEY, což ale přináší několik nevýhod.

✅ Draslovka koupila jihoafrického výrobce analyzátorů nerostů

Kolínská společnost Draslovka, největší světový výrobce kyanidu sodného, bude moci brzy zkompletovat svou nabídku služeb pro těžební společnosti. Minulý týden koupila stoprocentní podíl v jihoafrické společnosti Blue Cube Systems, která vyrábí analyzátory nerostů a zároveň nabízí IT systém na sběr dat umožňující efektivnější zpracování kovů. Pro Draslovku jde o vůbec první dokončenou akvizici v Africe a zároveň o výrazné posílení v oblasti softwarových řešení, potvrdil mediální zástupce společnosti Draslovka Vít Kurfürst. Výši transakce nekomentoval.

✅ Facebook dostal nejvyšší pokutu v historii Evropské unie

Po deseti letech soudních tahanic je to oficiální: Facebook porušil práva na soukromí uživatelů Evropské unie, jelikož jejich data posílal do svých domovských Spojených států. Od unijního soudu nyní proto dostává největší pokutu v historii EU za porušení nakládání s osobními údaji a lhůtu pěti měsíců, do kterých musí společnost napravit pochybení. Mateřská společnost Meta v minulosti avizovala, že kvůli rozsudku možná bude nucena stáhnout své služby z unijních zemí.

✅ Prezident Pavel podepsal zákon, který ruší Nejvyšší stavební úřad

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona podepsal prezident Petr Pavel. Stavební úřady zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby. Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení.

✅ Apple investuje miliardu eur do vývoje čipů v Mnichově

Apple oznámil, že rozšíří své evropské centrum pro návrh čipů v německém Mnichově. V bavorském regionu působí americká firma už více než 40 let, v příštích šesti letech zde chce investovat miliardu eur. Vznikne nová budova o rozloze 30 000 metrů čtverečních, která bude domovem rozrůstající se mobilní divize a zároveň největším evropským R&D centrem Applu pro polovodiče a software. Týmy inženýrů se konkrétně zaměří na vývoj, integraci a optimalizaci bezdrátových modemů pro iPhony a další produkty.

Stane se dnes

  • Princ Edward, bratr britského krále Karla III., přijede odpoledne na návštěvu Česka
  • Ministryně obrany Jana Černochová má podepsat se svým americkým protějškem Lloydem Austinem smlouvu o obranné spolupráci
  • Brusel vydá zprávu o podnikatelské aktivitě v eurozóně