Ranní check: Na Slovensku vypukl tvrdý boj, Jiřičná ukázala upravený návrh nové žižkovské čtvrti

Tisková konference Roberta Kaliňáka a Miriam Lapuníkové. (17. 5. 2024)

Tisková konference Roberta Kaliňáka a Miriam Lapuníkové. (17. 5. 2024) Zdroj: ČTK / AP / Denes Erdos

Dobré ráno! Je 142. den v roce, svátek má Monika. V tento den roku 1924 redaktor Národních listů Richard Durdil poprvé použil slovo rozhlas.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

✅ Místo „Mordoru“ vlnící se věž. Jiřičná ukázala upravený návrh nové žižkovské čtvrti

Známá věž někdejší telekomunikační budovy na pražském Žižkově se začátkem roku poroučela k zemi a developer Central Group nyní přichází s podobou nové čtvrti, která v areálu vznikne. Namísto ostrých hran Mordoru, jak se věži kvůli podobnosti se sídlem zla ve filmové sérii Pán prstenů přezdívalo, nastupují vlny. Návrh musela architektka Eva Jiřičná posledních pět let předělávat, její původní projekt se třemi stometrovými mrakodrapy, jež by významně zasáhly do paronamatu Prahy, odmítlo mimo jiné UNESCO. Developer počítá jen s jednou dominantní osmdesátimetrovou budovou doplněnou nižší zástavbou.

✅ Zatímco Fico leží v nemocnici, vypukl na Slovensku tvrdý boj o moc

Odmítnutí kulatého stolu u prezidentky Zuzany Čaputové, jájínkovství a staré bolístky, boj o to, kdo povede vládu, harašení výjimečným stavem. Slovensko se po atentátu na premiéra Roberta Fica sune po šikmé ploše a nic nenasvědčuje tomu, že jsou současní politici vůbec ochotni a schopni s tím něco dělat.

✅ Akvizice muničky Sellier & Bellot nám zvýší tržby o polovinu, říká šéf zbrojovky Colt CZ

Dokončením akvizice vlašimského výrobce munice Sellier & Bellot s globální působností naplnila Colt CZ Group svůj záměr více směřovat na trh s malorážovým střelivem. Říká to šéf představenstva skupiny Jan Drahota. „Máme ambici vytvořit takové spojení pistolí, samopalů a pušek se střelivem, aby zákazníci vyžadovali obě komodity zároveň,“ vysvětluje. Z jeho dalších slov je patrné, že Colt CZ přestal usilovat o ovládnutí obřího výrobce nábojů, který je součástí amerického koncernu Vista Outdoor. Konkurenční střety s Czechoslovak Group ve Spojených státech i jinde ve světě považuje Drahota za přirozené, protože obě největší české zbrojařské formace už tuzemský trh přerostly.

Sledujte nový pořad FLOW: Rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem

Video placeholde
Rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem pro FLOW • e15

✅ Meme akcie opět v kurzu. Nový vzestup GameStopu svědčí o přehnané euforii na burzách

Historie se neopakuje, ale často rýmuje. Současné dění kolem společnosti GameStop vyvolává vzpomínky na nejdivočejší excesy roku 2021. Nicméně tehdejší mánie se uskutečnila na pozadí rozsáhlých monetárních stimulů. Násilné pohyby na meme akciích byly vedlejšími účinky bezuzdných likviditních infuzí. Proto je aktuální repríza paradoxní – odehrává se totiž v poměrně restriktivním úrokovém režimu. Můžeme z nejnovější epizody kolem GameStopu vyvodit širší závěry pro další vývoj trhů?

Stane se dnes:

  • V elektronickém systému DiPSy bude zveřejněn seznam středních škol, které vypisují druhé kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči mohou přihlášky podat do 24. května.
  • Na 259 školách po celé České republice se konají studentské volby do Evropského parlamentu.