České banky vyfoukly obchod se sklady Němcům

Sklady PointPark Properties (ilustrační foto)

Sklady PointPark Properties (ilustrační foto) Zdroj: PointPark, PointPark Properties,

Z historicky největší tuzemské realitní transakce s portfoliem skladů, které nyní koupila společnosti PointPark Properties (P3), budou profitovat také tři české banky. ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna totiž investorovi zajistily financování ve výši 380 milionů eur. Informaci odborného serveru Recapitalnews. com o účasti českých bankéřů na transakci banky potvrdily. Detaily akvizice ale nekomentovaly.

„Klub tří českých bank překonal konkurenci německých soupeřů,“ uvedl server k akvizici, která je vedle změny majitele obchodního centra Palladium v roce 2007 největším novodobým realitním obchodem v Česku. ČSOB v transakci vystupovala s Komerční bankou v roli koordinátora a aranžéra, první zmíněná ještě navíc jako agent.

Pro tuzemské banky je podíl na transakci úspěchem. V minulosti to totiž často byla právě jejich německá konkurence, která z podobných obchodů v regionu slízla smetanu, upozornil Recapitalnews.com. Například loni v říjnu německé banky Pfandbriefbank a Helaba financovaly vznik společného podniku britského developera Segro a kanadského penzijního fondu PSP, což byla velká transakce zahrnující české a polské sklady.

Ryto pro realitní poradenské firmy

Současný obchod je ryto také pro realitní poradenské firmy. Kupující stranu zastupovali konzultanti ze CBRE, na straně prodávajících fondů společností Tristan Capital Partners a VGP stáli agenti ze společnosti JLL.

P3 koupila celkem za 523 milionů eur téměř šest desítek moderních skladových hal napříč Českou republikou o celkové pronajímatelné ploše 627 tisíc metrů čtverečních.

Perlou portfolia je největší tuzemský logistický areál v Praze v Horních Počernicích, kde mají velké sklady například internetové obchody Alza a Mall.

Obchod překreslí mapu tuzemského industriálního trhu

Vedle již stojících budov koupila P3 rovněž 34 hektarů pozemků určených pro další výstavbu, a to hlavně kolem Prahy. Obchod podléhá ještě schválení antimonopolního úřadu. „Transakce vytvoří zcela nová měřítka pro nejkvalitnější průmyslová aktiva a představuje důležitý milník v historii středoevropského realitního trhu,“ uvedl Phil Marsden, ředitel průmyslových kapitálových trhů v JLL pro Evropu a další regiony.

Tento realitní obchod překreslí mapu tuzemského industriálního trhu, protože P3 díky akvizici výrazně zvětší svou velikost a váhu. Z druhé strany pro investory z Tristan Capital znamená transakce druhý velký prodejní úspěch v krátké době. Nedávno totiž firma prodala společnosti Segro podobně velké portfolio v Německu, Polsku a ve Francii.

„To znamená, že Tristan dokázal během roku 2014 zobchodovat logistická aktiva za více než miliardu eur, a zúročit tak příležitost, kterou naše společnost objevila před deseti lety,“ uzavřel vrcholný manažer Tristanu Jean-Philippe Blangy.