Coworkingové kanceláře nabírají po karanténě druhý dech
Z coworkingových a servisovaných kanceláří se v posledních pěti letech stal fenomén realitního trhu. Byznys s originálně pojatými administrativními prostory pro nezávislé profesionály i firmy rychle rostl. Pandemie koronaviru na jaře designově vyšperkované kanceláře vyprázdnila – nyní však prodělávají restart.
„Provozovatelé museli razantně zvýšit náklady na hygienická opatření a museli se vyrovnat s finanční ztrátou spojenou s odchodem některých klientů, kteří měli smlouvy na dobu neurčitou nebo s krátkou výpovědní lhůtou,“ uvedla specialistka na coworking v konzultantské společnosti CBRE Lenka Hrudíková.
„Někteří provozovatelé poskytovali slevy u členských poplatků, což se také projevilo na jejich ekonomice,“ podotkla. Aktuálně je však podle ní situace stabilizovaná a poptávka roste.
Tisíce čtverečních metrů k pronajmutí
Pozitivní zprávy potvrzují i další poradci. „Poptávka ze strany coworkingových center na trhu je i nadále. Jen za první pololetí si firmy z oblasti servisovaných kanceláří a coworkingových center pronajaly přes devět tisíc metrů čtverečních prostor,“ řekl odborník na pronájmy kanceláří v poradenské firmě Knight Frank Matěj Baranek. „To je téměř deset procent z celkové poptávky,“ poznamenal.
Coworking a servisované kanceláře fungují tak, že si firma pronajme plochy od majitele budovy a dál je za vyšší cenu pronajímá jednotlivcům či společnostem. Koneční uživatelé si prostory pronajímají na výrazně kratší dobu, než jsou standardní pronájmy korporátních kanceláří uzavírané nejméně na pět let.
Právě krátké smlouvy mohou být v nové situaci na trhu žádaným artiklem. „Řada společností kvůli pandemii koronaviru přehodnocuje plány na expanzi. Firmy, které řeší stěhování, dnes dávají přednost kratším a flexibilnějším závazkům,“ řekla výkonná viceprezidentka společnosti Skanska Property pro Česko a Maďarsko Alexandra Tomášková.
„Coworkingová společnost Business Link, kterou vlastníme a zaměřuje se především na firemní klientelu, z tohoto zvýšeného zájmu po servisovaných flexibilních kancelářích profituje,“ podotkla.
Mezi nejaktivnější hráče na trhu se zařadila společnost Scott & Weber byznysmena Adama Zvady. V červnu ohlásila pronájem více než 2600 metrů čtverečních ploch. Nájemní smlouvu nyní podepsala také na celou novou budovu Praga Office & Garden v Karlíně. Za celý letošní rok však očekává firma pokles příjmů o pět procent kvůli slevám na nájemném nebo odchodu některých klientů.
Revize smluv
Další provozovatelé coworkingu a servisovaných kanceláří upravují obchodní model. „Růst a otevírání nových center se v naší firmě nezastavily. Dochází však k revizi nájemních podmínek, od které očekáváme, že bude reflektovat změny na trhu vyvolané dopady covidové pandemie,“ říká šéf tuzemské a slovenské části společnosti IWG Karel Pelán provozující coworkingová centra Spaces a kanceláře Regus, mimo jiné v budově Albatros na Národní třídě nebo v kancelářském centru SmíchOff v Praze 5.
„Kromě organického růstu bude expanze probíhat více partnersky s vlastníky nemovitostí, jako je zajištění provozování jejich coworkingu pod naší značkou nebo využitím naší franšízy,“ podotkl Pelán.
Na brzdu trochu šlápla i coworkingová síť HubHub ze skupiny HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka, která provozuje kanceláře i v centru Prahy. „Tak jako většina ekonomických subjektů i my jsme byli nuceni upravit očekávání na rok 2020. Určitý pokles příjmů logicky zaznamenáme. Z pohledu celé sítě HubHub k výrazným škrtům v expanzi nedošlo,“ sdělil mluvčí HubHubu Vít Řezníček.
„V některých případech šlo spíše o posun termínů otevření. Aktuálně pracujeme na novém coworkingovém prostoru HubHub v Budapešti a také monitorujeme trh i co se týče jiných lokalit,“ dodal.
Noví hráči na trhu
Coworkingový byznys láká i nové hráče. Skupina Cimex realitního byznysmena Petra Lukeše hodlá svůj coworkingový koncept Mo-cha přenést z Brna také do Prahy, konkrétně do připravovaných prostor na Václavském náměstí.
„Po skončení doby karantény poptávka roste. Obrovský zájem je o školení, semináře, eventy a podobně,“ uvedla marketingová ředitelka Cimexu Petra Kůlová.
Další významný provozovatel obdobných kanceláří New Work z mimořádné situace nevyšel bez šrámů. Společnost podle informací deníku E15 skončila kvůli potížím s placením nájemného v administrativním komplexu Waltrovka v Radlicích. V nedalekém kancelářském centru Coral Office Park u stanice metra Nové Butovice pokračuje dál.
„New Work u nás nekončí. Je tam sice zpoždění plateb nájemného, ale jsme domluveni na splátkovém kalendáři,“ řekl manažer Ondřej Veselý ze společnosti Portland Trust, které Coral Office Park patří. Samotná firma New Work na zaslané otázky v potřebném termínu nereagovala.
S vážnými finančními problémy se ještě před propuknutím současné krize potýkala největší světová coworkingová firma WeWork. Ta v Praze obsadila velkou část kancelářského centra Drn na Národní třídě. Původně americký obr jednal v metropoli ještě o řadě dalších lokalit, avšak z kontraktů nakonec sešlo.