Na pražském Barrandově otevřel moderně zrekonstruovaný kostel | e15.cz

Na Barrandově otevřel moderně zrekonstruovaný kostel. Má kavárnu i výtahy

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

O Velikonocích se v nově zpřístupněném kostele Krista Spasitele konaly první bohoslužby. Stavba má zateplenou fasádu, podlahové vytápění, tepelné čerpadlo s hlubinnými vrty i výtah. Splňuje tak technologické a ekologické požadavky běžně kladené na rezidenční či komerční výstavbu. Součástí je kavárna, komunitní centrum s klubovnami a společenský sál pro volnočasové a vzdělávací aktivity.

Římskokatolická farnost Praha – Hlubočepy vložila do stavby včetně plánovaných varhan 200 milionů korun. Pětinou přispělo Arcibiskupství pražské, jinak výstavbu uhradili soukromí dárci. Celkem se ve farnosti na transparentní účet podařilo vybrat 160 milionů korun. Architektura kostela Krista Spasitele je dílem Ateliéru Žiška. 

„Již první bohoslužby a ohlasy potvrdily, že kostel bude pro naši farnost důležitým místem setkání. Budova vyniká příjemným interiérem, je energeticky úsporná a obsahuje důležité zázemí pro různé skupiny místních obyvatel  Dokončení stavby naši komunitu v těžkých dobách naplnilo optimismem a nadějí, že vše zlé jednou odejde,“ řekl garant projektu, farář Josef Ptáček.

Hlavní město Praha tak po deseti letech získalo novou sakrální budovu a čtvrť Praha 5 po bezmála osmdesáti letech – v roce 1942 byl slavnostně vysvěcen funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích.

„Stavba je plná technických zajímavostí. Například kapli tvoří konstrukce ze svařovaných hliníkových pásů, která váží dohromady téměř deset tun. Abychom v kostele dosáhli náročných akustických parametrů, museli jsme na zdi instalovat speciální desky pohlcující zvuk,“ prozrazuje vedoucí projektu Josef Majer ze společnosti Metrostav, která rekonstrukci prováděla.

„Do třetice bych zmínil tepelné čerpadlo typu země-voda, které zahrnuje sedm vrtů o hloubce 110 metrů. Specifikem stavby bylo třeba také to, že jsme měli zakázáno pracovat o nedělích,“ dodává.

 

 

Autor: nos
Newslettery