Nebojte se deregulace, nájmy klesnou, tvrdí ekonom | E15.cz

Nebojte se deregulace, nájmy klesnou, tvrdí ekonom

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kolaz E15

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výše tržního nájemného na českém rezidenčním trhu má sestupný trend. Tvrdí to alespoň Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ), podle něhož bude pokračovat i po dokončení deregulace na konci letošního roku.

„Pokles ale bude mírný, například v Praze ho očekáváme v řádu jednotek procent,“ míní vedoucí katedry podnikání a oceňování BIVŠ Petr Ort. Výraznější pokles nájemného, až o deset procent, očekává například v Karlových Varech, kde byly v minulých letech ceny nadhodnocené. Region se navíc potýká s vysokou nezaměstnaností.

Tvrzení institutu ovšem statistiky příliš nepotvrzují. Podle zatím posledních čísel Českého statistického úřadu se v březnu zvýšily čisté nájmy meziročně o 5,5 procenta. Z toho regulované nájemné vzrostlo o 14 procent. Podle ČSÚ vzrostly v průměru také tržní činže, a to o 1,7 procenta.

Ort ale argumentuje zkušenostmi z Ostravy, kde už regulace cen skončila a byty se nyní pronajímají v průměru o deset procent levněji. Jak dodal Petr Němeček z Hypoteční banky, ostravské nájmy poklesly i přes to, že majitel největšího tamního portfolia bytů, firma RPG Byty, nájemné po deregulaci zdražila.

Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze regulace nájemného skončí k 31. prosinci 2012. Ve zbytku republiky regulace skončila už v roce 2010. Celkem se v Česku týkala přibližně 700 tisíc bytů.

Podle BIVŠ ovlivňují výši nájemného kromě lokality, technického stavu a vybavení bytu také rozsah služeb spojených s pronájmem nebo to, zda majitel nepožaduje placení kumulovaného nájemného předem.

Tuzemský realitní trh se podle Orta nadále potýká s nedostatkem objektivních dat, z nichž by se dalo vypočítat takzvané místně obvyklé nájemné. Z něho se má vycházet v případě soudního sporu mezi majitelem domu a obyvatelem bytu . Pokud se totiž po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, mohou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. „Jsme přitom v situaci, kdy není jednoznačně definován ani tak základní pojem, jako je podlahová plocha bytu,“ připomněl Ort. Dosavadní průběh deregulace ale k hromadným žalobám zatím nevedl.

V současné době mají soudní znalci k dispozici několik dílčích cenových map. Český statistický úřad sleduje obvyklé nájemné z pronájmů bytů, zprostředkovaných realitními kancelářemi. Ministerstvo pro místní rozvoj získává monitoring od Institutu regionálních informací (IRI). Jeho cenové mapy vycházejí z nabídkové inzerce, upravené následně podle uzavřených nájemních smluv, pokud jsou ovšem dostupné. Jinak se IRI opírá o matematický model. Cenovou mapu vytváří od loňského jara také Asociace realitních kanceláří. „Otázkou každé cenové mapy je úplná pravdivost a úplnost dat,“ připomíná Ort.

Autor: Denisa Novotná