Pro potřebné i na zisk. Praha připravuje stavbu bytů | E15.cz

Pro potřebné i na zisk. Praha připravuje stavbu bytů

Adéla Čabanová

Pražský fond rozvoje sociálního bydlení už nashromáždil tři miliardy korun. Bude se za ně stavět na Černém Mostě.

Praha pracuje na prvním projektu výstavby bytů po více než deseti letech. Stavba by mohla ve Vybíralově ulici na Černém Mostě začít příští rok a zahrnovat má 182 bytů. Poskytnou jednak dostupné bydlení potřebným, ale zároveň i zisk městu. „Cílem je vybudovat hybridní bydlení. Horní patra s velkými byty pronajmeme tržně, následuje dostupné bydlení pro preferované profese a část bytů pronajmeme hendikepovaným,“ uvádí radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Úředníci teď dolaďují projekt stavby, na který už bylo vydané stavební povolení. Ve skladbě městských bytů podle Lacka nyní chybějí zejména jednotky 2+1 a 3+1, o které mají zájem rodiny s dětmi. Převážná většina bytů v projektu má mít tedy právě takové dispozice a velikost 60 až 80 metrů čtverečních. Poslední dům vybudovala Praha podle informací radního Lacka v roce 2006.

Magistrátní projekt na Černém Mostě může být první stavbou financovanou z nového fondu sociálního bydlení, ve kterém už nyní Praha nashromáždila tři miliardy korun. Odhadované náklady na stavbu činí zhruba 500 milionů korun. Schvalovat to bude zastupitelstvo města a komise fondu.

Čerpat by z fondu mohly i jednotlivé městské části, pokud předloží vlastní projekty. V jednání jsou plány částí Lysolaje, Horní Počernice, Prahy 13, 12 a 8. Praha by podle Lacka mohla v budoucnu z fondu kupovat i jednotlivé byty od developerů.

Do fondu půjdou zisky z prodejů a pronájmů pozemků nebo nebytových prostor. „Město se tak konečně může stát developerem a začít zabydlovat lidi, které trh vyplivl, nebo se k tomu chystá. Těch prvních jsou v Praze čtyři, těch druhých dokonce sedm tisíc,“ komentoval to předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Praha bude mít po dokončení dříve schválené privatizace zhruba sedm tisíc bytů, dalších zhruba 25 tisíc bytů patří městským částem. Některé městské části byty dál privatizují, jiné prodeje pozastavily v souvislosti se zákonem o sociálním bydlení. Mohl by jim totiž nařídit určitý počet bytů pro sociálně potřebné držet povinně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!