Procter & Gamble postaví novou továrnu, zaměstná stovky lidí
Americký chemický koncern chce v Rakovníku výrazně rozšířit výrobu pracích a mycích prostředků.
Společnost Procter & Gamble chystá ve svém závodě v Rakovníku významnou investici. V areálu na kraji města chce do roku 2020 postavit novou výrobní halu o devíti linkách, a zvýšit tak produkci o 270 tisíc metrů krychlových ročně. Týká se to široké škály pracích prášků a mycích prostředků, kterými zásobuje velkou část Evropy.
Společnost sice své záměry deníku E15 nepotvrdila, předložila ale podrobnou dokumentaci k procesu posouzení vlivu investice na životní prostředí. Podle mediálního zástupce společnosti Mateje Podobnika se skupina rozhlíží po nových obchodních příležitostech neustále, což platí také pro českou pobočku Procter & Gamble Rakona. „V této fázi ale nemáme investiční plány, které bychom veřejně oznamovali,“ připomněl Podobnik.
Konkrétněji hovoří zpracovatelé „zelené“ dokumentace. Podle nich by se mělo začít stavět už v září a výrobní linky by se měly spouštět po etapách celkem tři roky. Počítá se přitom s třísměnným provozem a zaměstnáním 430 dělníků a tří desítek technických pracovníků.
Nynější Rakona dává práci 630 zaměstnancům, což ji řadí mezi největší továrny koncernu ve střední a východní Evropě. Funguje tam také technologické centrum pro Evropu. „Realizací projektu se zvýší výroba inovovaných produktů a skladovaného množství surovin pro výrobu,“ píše se ve studii. Procter & Gamble postaví novou továrnu Rakona ke svým 630 pracovníkům přidá v novém provozu 430 dělníků a tři desítky technických pracovníků.
Spolu s novou halou vzniknou i další sklady surovin a parfémů. Firma především předpokládá nárůst poptávky ze strany nových hypermarketů, a to i ze zahraničí.
Rakona přitom nabyla podle výroční zprávy na významu už loni, kdy se tam přesunula výroba pracích prášků pro Itálii a Řecko z továrny v italské Pomezii. Naopak některé činnosti se přesunuly do závodu v Alexandrově v Polsku..
Procter & Gamble koupil Rakonu v roce 1991 od Fondu národního majetku. Vyrábí tam například prací prášky Ariel, Bonux nebo Vizir, mycí prostředky Jar a Fairy či deodoranty Old Spice, Gillette a Secret.Zhruba devadesát procent produkce se vyváží. V loňském fiskálním roce do 30. června Rakona vykázala hrubý zisk 191 milionů korun, meziročně o jedenáct milionů korun více.