Realitní drama podle ČNB: Až desetiprocentní propad cen bytů a riziko dvojího dna

Pražský rezidenční trh je v rámci Česka nejdražší i nejpřehřátější.

Pražský rezidenční trh je v rámci Česka nejdražší i nejpřehřátější. Zdroj: E15 (Midjourney)

V příštím roce až o deset procent dolů s nejhlubším propadem uprostřed roku. Takový je ten dramatičtější ze scénářů vývoje cen bytů podle České národní banky. I v optimističtějším scénáři počítajícím jen s pětiprocentním poklesem cen mají ovšem byty zlevňovat takřka po celý příští rok. Ani následující roky přitom zdaleka nemají přinést investorům do nemovitostí oživení na úrovni pandemických let. Rizikem je navíc dvojí tržní dno. ČNB své vyhlídky publikovala v prosincové zprávě o finanční stabilitě.

„ČNB v návaznosti očekává v základním scénáři citelné zvolnění meziroční dynamiky cen rezidenčních nemovitostí do konce roku 2022 a její překmitnutí do mírně záporných hodnot v první polovině roku 2023. Pravděpodobnost významnější cenové korekce, než předpokládá základní scénář, se přitom zvýšila,“ uvádí analytický tým ČNB ve zprávě o finanční stabilitě.

Optimistický scénář, o němž ovšem samotná ČNB říká, že je zatížen „značnou mírou nejistoty“ počítá s návratem růstu cen zhruba na počátku roku 2024, méně příznivý scénář pak předpokládá uzavření klesajícího trendu ještě zhruba o kvartál později. 

„Při pozorovaném poklesu poptávky po nemovitostech lze očekávat, že především v segmentu starších bytů může postupně nastávat převis nabídky nad poptávkou a nejvyšší tlak na pokles cen,“ dodává zpráva. Temnější scénář přitom předpokládá zhruba v polovině roku 2025 další pokles cen bytů, tentokrát v řádu nižších jednotek procent. Ani jeden ze scénářů nepočítá až do roku 2027 s vyšším než pětiprocentním ročním růstem cen. 

„Trend poklesu cen bytů může vydržet i dva roky. V případě secondhandových bytů to může být bez problémů pokles o deset až dvacet procent,“ uvádí ekonom poradenské společnosti Partners Martin Mašát. Většina analytiků dává z hlediska délky propadu trhu za pravdu příznivějšímu scénáři ČNB. „S výraznějším oživením na realitním trhu a stabilizací na hypotečním trhu můžeme počítat nejdříve v roce 2024,“ odhaduje Miroslav Majer z fintechového startupu hyponamiru.cz.

Růstového vrcholu dosáhly české byty na sklonku loňského roku, kdy cenovky meziročně ukazovaly v průměru 25procentní cenový skok. Deseti procenty ovšem ceny bytů rostly například v předpandemickém roce 2019. Podle ČNB byly v polovině letošního roku byty z pohledu obvyklé domácnosti o šedesát procent nadhodnoceny, investiční byty pak o čtyřicet.

„Vysoké hodnoty nadhodnocení pohledem investorského přístupu poukazují na zvýšenou ochotu domácností akceptovat značně nízký výnos z pronájmu či jejich příliš optimistická očekávání týkající se dalšího růstu cen bytů a nájmů,“ připomíná prognóza spolu s tím, že bezpečně dosažitelné jsou současné ceny bytů jen pro úzkou skupinu vysokopříjmových domácností.

Jak připomínají poradci, nejhůře je na tom bytový trh v metropoli. „Pražský rezidenční trh je v rámci Česka nejdražší i nejpřehřátější,“ uvádí Josef Stanko z oddělení průzkumu trhu společnosti Colliers. Podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za letošní třetí čtvrtletí je v metropoli na nový byt třeba 16,4 hrubé roční mzdy. V poklesu cen přesto povedou regiony.

„Téměř všechny regiony v následujícím půlroce budou zasaženy zásadnějšími propady. Podle naší prognózy budou poklesy napříč republikou radikální, v některých oblastech se ceny mohou oproti dnešku postupně snížit i o více než pětinu,“ shrnuje ředitel skupiny EHS Hendrik Meyer. Největší propad experti očekávají u severočeských regionů a v Moravskoslezském kraji.

Video placeholde
Ceny nemovitostí v posledních letech vystřelily raketovým tempem. Nejvíce vzrostly ceny bytů v Praze. • Mall.tv

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!