Stavbaři revitalizují Jinonický zámeček. Do konce roku vznikne unikátní obytný komplex

Rekonstrukce Jinonického zámečku

Rekonstrukce Jinonického zámečku Zdroj: E15 Michal Nosek

Vjezd do nových podzemních garáží. V prostoru dvora vznikne park s kašnou.
Opravené jsou již i původní sluneční hodiny.
Rekonstrukce Jinonického zámečku
Rekonstrukce Jinonického zámečku
Rekonstrukce Jinonického zámečku
24 Fotogalerie

Jinonický zámeček a hospodářský dvůr, který do října 2020 chátral a hrozilo mu zřícení, postupně ožívá. Od zahájení rekonstrukce historické selské památky na bytový komplex se 46 jednotkami uplynul rok a půl. Ještě letos má být objekt, který prochází obnovou pod dohledem památkářů, zkolaudován.

Investor a developer V Invest ze skupiny Creditas spolu se stavební firmou Emexkon v zámečku dokončují střešní prvky a práce pokračují i v interiérech. Podzemní garáže pod nádvořím jsou již vybetonované.

„Technicky jsme před dokončením střešních konstrukcí, brzy tedy budeme mít kompletně zakryto. Teď doděláváme náročný atypický historický krov na západním křídle. Je to ramenátová skružová konstrukce, kterých je v Praze jen několik. Chloubou zámečku bude věžička s historickým hodinovým strojem, ve které jsou použité původní prvky. To se již blíží ke konci a pak se bude pokládat střecha z bobrovek,“ popisuje manažer projektu Jan Kukla.

Na příkladu věžičky je vidět, jak se rekonstruují veškeré krovy nad objekty. Každý dřevěný prvek se po rozebrání posuzuje staticky a mykologicky, a pokud je použitelný, vrací se na své místo. Pokud je použitelný částečně, vrací se přeplátovaný o nové dřevo, a teprve když je trám posouzen jako zničený, nahradí jej nová konstrukce. Tu tesaři vytvoří pomocí dlabů a čepů, bez kovových prvků. Tesaři při rekonstrukci pracují precizně a postaru. Trámové stropy a některé další původní stavební prvky zůstanou přiznané v interiérech nových bytů.

Kontrakt na revitalizaci a dostavbu dosahuje vyšších stovek milionů korun. V současné době stavebníky trápí jak nedostatek materiálu, tak cena. „Válčíme s navýšením cen dodávek a významným úbytkem pracovní síly. Je to opravdu složitá doba, a tohle je stavba, která vyžaduje opravdu kvalifikovanou pracovní sílu,“ zdůrazňuje Jaroslav Vondřička, ředitel společnosti V Invest, v jejíž režii rekonstrukce probíhá.

„Naštěstí máme vybetonované monolitické podzemní garáže, kde bylo zapotřebí opravdu hodně železa, které je nyní násobně dražší a mnohdy na trhu chybí. Obdobné to je i u dřevěných prvků, kde to na trhu není také úplně snadné,“ doplňuje Kukla.

Selský dvůr se zámečkem je kulturní památkou, proto musí být zachováno maximální množství původních fragmentů, z nichž nejstarší pocházejí ze sedmnáctého století. Ve spolupráci s památkáři se řeší i nově instalované moderní prvky. Ukázkou je několik typů prosklených ocelových vikýřů ve zrestaurované historické střeše.

„S památkáři to byla mravenčí práce, abychom odladili každý detail. Ale vidíte, že nám povolili i novodobé prvky, například bezrámová okna na fasádě bývalé sýpky, která vyplnila dříve slepé prvky. Velmi moderní konstrukce tak podporují historickou podstatu objektu. Stejné je to s vikýři, kde jsme rovněž všechno intenzivně probírali s památkáři. A podobné to bylo i u stavby replik komínů, které v nové podobě neslouží k odvodu spalin, ale jako vyústění vzduchotechniky a odvětrání,“ popisuje Kukla.

Památkáři například pomohli s umístěním původní rozebrané kašny na dvůr nad stropem podzemních garáží, aby fungovala, ale neprotékala do garáží. „Doporučili nám, ať to uděláme postaru. Jediný systém, který nepropustí žádnou vlhkost, je historií prověřená olověná vana. Takže bude i v naší repasované kašně,“ uvádí stavař.

Koronakrize zhatila investorovi plán na vybudování restaurace s pivovarem v klenutém přízemním prostoru u vstupu do areálu. „Do nového gastroprovozu se v současné době, kdy tento sektor utrpěl obří ztráty, nikomu nechce. A tady by to byla investice desítek milionů,“ vypočítává Vodřička s tím, že místo původně plánované provozovny přibude několik bytů s předzahrádkami.