Z Václavského náměstí se znovu stává dobrá adresa
Kromě demonstrací zažívá Václavské náměstí v Praze v posledním období rovněž silnou aktivitu realitních investorů a developerů. Mění se skladba vlastníků tamních domů, začínají se významné renovace. V lokalitě přibudou hotely, restaurace, obchody a kanceláře. Praha současně připravuje celkovou rekonstrukci náměstí.
„Lze očekávat, že lidé sem budou častěji a více chodit, pobytová funkce náměstí se zvýší, obchody budou mít více zákazníků a vyšší tržby. Pravděpodobně se vymění nájemci řady nemovitostí. Ubude nevěstinců a prvoplánových suvenýrů, přibude obchodů zavedených značek,“ řekl Jan Adámek, majitel realitní kanceláře Jan Reality a současně předseda Sdružení Nového města Pražského. Rekonstrukce náměstí podle něj v horní části Václaváku zvedne ceny nemovitostí o deset až patnáct procent.
V souvislosti s plánovanou renovací náměstí letos v dubnu skončila složitá rekonstrukce kanalizační stoky. „Předpokládáme, že letos budou práce na revitalizaci pokračovat postupně v další části náměstí,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Magistrát zároveň připravuje projektovou dokumentaci pro územní řízení k možnému návratu tramvají.
Nejviditelnější stavební aktivitou v lokalitě je nyní stavba obchodního a kancelářského centra na rohu s Opletalovou ulicí. Bude tam třeba i první obchod irské oděvní značky Primark v Česku. Do nedávna se projekt jmenoval Květinový dům. Nyní se jmenoval na The Flow Building.
Na stejné straně náměstí jen o několik desítek metrů dál začala dlouhé roky plánovaná rekonstrukce a dostavba secesního Grandhotelu Evropa. Po dokončení tam řetězec Marriott uvede do Česka luxusní hotelovou značku W. Současně vlastnictví nemovitosti přejde z rakouské skupiny Julius Meinl do rukou zakladatele cestovní kanceláře Exim Tours Ferida Nasra. „Mým cílem je, aby z Evropy bylo opět luxusní místo jako za první republiky,“ řekl Nasr.
Těsně u Václavského náměstí na začátku Opletalovy ulice chystá přestavbu dvou domů exmajitel skupiny Agropol Jiří Malúš. Vzniknou tam hlavně kanceláře a byty. Rušno je i ve spodní části Václaváku. Kanadská bankovní skupina BMO Financial Group tam na jaře za více než dvě miliardy korun koupila centrum Diamant. Václavské náměstí|
Proměnou prochází též Palác Koruna. „Do budoucna plánujeme vytvořit nové retailové plochy, kulturnější propojení s vestibulem metra. S tímto krokem budou spojeny další investice včetně nové fasády,“ uvedl byznysmen Tomáš Plachý mladší, do jehož skupiny Safichem nemovitost patří. S obnovením někdejšího legendárního bufetu Automat Koruna už ale nepočítá.
Jedním z největších plánovaných projektů v lokalitě je rozsáhlá výstavba ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Hlavním nájemcem v projektu nazvaném Savarin bude společnost Time-out. V centru metropole bude provozovat pod jednou střechou velký prostor plný bister a restaurací. Podobný koncept stejné firmy v Lisabonu se stal v portugalském hlavním městě jedním z hlavních turistických magnetů.