Ženy ve startupech: COVID19CZ speciál | e15.cz

Ženy ve startupech COVID19CZ speciál: Donio, Atos, Loono

Tomáš Slavíček

Tomáš Slavíček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pro další díl našeho seriálu šikovných žen ze startupového prostředí jsme tentokrát zabrousili do nedávno vzniklé iniciativy COVID19CZ vytvořené pro boj se současnou pandemií. Mezi převážně pány se totiž najde i několik zajímavých dam, které neváhaly a ke skupině dobrovolníků se připojily. Co je motivovalo, jak skupině pomáhají a na kterých projektech pracují mimo tuto iniciativu?

Lada Brůnová, Donio 

Lada vystudovala Mediální studia na Univerzitě Karlově. Chvíli žila a studovala ve Finsku, působila v komunikačních agenturách, kde pracovala pro velké nadnárodní klienty. Před osmi lety se rozhodla využít svých schopností v neziskovém sektoru. Projektů, které mají smysl a pomáhají různým lidem, má za sebou několik. Nejvíce pyšná je na vedení pražského týmu Creative Mornings a kampaň #prsakoule pro Loono (o té bude ještě řeč dále).

Loni na podzim se přidala k Davidovi Procházkovi, který vytvořil dárcovskou platformu Donio, na které si může kdokoliv snadno založit dobročinnou sbírku. Podílí se zde na strategii, navazuje smysluplná partnerství a stará se, aby se o Donio dozvědělo co nejvíce lidí. Přeloženo do jazyka startupů: má na starost brand & content. 

Lada BrůnováAutor: osobní archiv

Co vás vedlo k zapojení se do iniciativy COVID19CZ?

Už od vysoké se pohybuji mezi technologicky zaměřenými lidmi, ostatně i naše platforma a celý tým takový je. Tomáš Hodboď z Mitonu nám před pár týdny přeposlal facebookový status Vojty Ročka, jednoho z členů skupiny COVID19CZ, ve kterém zmiňoval plán na výrobu plicních ventilátorů a potřebu vybrat na zahájení finance od lidí, a to především kvůli akutnosti. Napsala jsem Vojtovi zprávu na Messengeru, pak jsme si zavolali a domluvili se na větší spolupráci napříč iniciativou – pro projekty, které v rámci skupiny vzniknou, jsme na míru připravili řešení a kategorii „Česko proti COVID-19”. Kromě zmíněného projektu CoroVent u nás máme ještě velmi úspěšnou sbírku CovMask na výrobu celoobličejových masek pro zdravotníky a jsme v kontaktu s dalšími projekty.

Jaké činnosti máte ve skupině na starost?

Stala jsem se styčným důstojníkem Donio pro projekty zvažující financování cestou crowdfundingu. V momentě, kdy se shodneme, že je to pro ně vhodný směr, pomáhám jim se založením sbírky, a to od přípravy textů až po strategii, jak dovést sbírku do zdárného konce. Pomáhám také nastavit komunikaci, a to směrem k médiím, široké veřejnosti, ale i k dárcům – Donio je postavené na příbězích, chceme dárcům dávat vědět, co se se sbírkou děje, kam se posouvá… zkrátka na co byly jejich dary využity. Například s týmem CovMask jsem se provázala intenzivně, kluci mě přidali na jejich pracovní Slack a pomáhám jim nyní se vším, kde cítím, že se moje expertiza hodí.

Jaký vidíte největší přínos vzniku skupiny COVID19CZ?

Neuvěřitelnou koncentraci nápadů a schopných lidí na jednom místě. Proudí tam neskutečná energie, chuť spolupracovat a pomáhat. Skupina se vzájemně táhne. Hodně se tam píše, ale mnohem víc koná. Vytvořil se vlastně takový ekosystém, nezávislý na stávajících státních strukturách, i když je snaha s nimi spolupracovat. Propojení s Donio vše umocnilo – nápady, které se rodily, jsme byli schopni společně zafinancovat během pár dní, v případě CoroVentu dokonce hodin. CoroVent je nejrychlejší crowdfundingová kampaň na takovou částku v historii ČR: 14 milionů se vybralo za 19 hodin. První známá republiková sbírka byla na Národní divadlo a vypadá to, že koronavirus přinesl nejenom těžké časy, ale i ohromnou vlnu solidarity, kterou bychom s nadsázkou mohli označit za NÁROD SOBĚ ve verzi 2020. 

Zuzana Fialová, Atos

Zuzana se dlouho snažila z obchodní pozice u T-Mobilu dostat do IT světa, což se jí nakonec povedlo. Prošla si několika kurzy od Czechitas. Získala zde stipendium, v rámci kterého prošla tříměsíčním kurzem Javy, rychlokurzem testování a přes Udacity tříměsíčním stipendijním školením v programování pro Android.

V současné době pracuje v Atosu, nadnárodní IT firmě, která se zabývá digitální transformací a inovacemi a ve které má sama hodně příležitostí k vlastnímu rozvoji. Svůj volný čas dělí mezi sebevzdělávání a rodinný život, výchovu svého čtyřletého syna, jízdu na motorkách a trading. 

Zuzana FialováAutor: osobní archiv

Co vás vedlo k zapojení se do iniciativy COVID19CZ?

Než jsem jedno páteční odpoledne objevila post od Dity Přikrylové, že se na Facebooku dávají dohromady ajťáci z celého Česka, aby společně vymysleli systémová řešení na současnou situaci s koronavirem, tak na mě padala neuvěřitelná úzkost. Měla jsem pocit, že nastal konec světa: koronavir, ropná válka, střílení na turecko-řeckých hranicích, zkrátka příliš mnoho špatných zpráv ze všech stran. 

Když jsem pak viděla výzvu od Dity, ani na chvíli jsem neváhala a přidala jsem se. Nevěděla jsem ještě s čím konkrétně budu pomáhat, protože nemám zase tak silné technické pozadí, ale věděla jsem, že nechci sedět doma se založenýma rukama a dívat se jen bezmocně na zprávy. 

Jaké činnosti máte ve skupině na starost?

První dva týdny jsem pomáhala koordinovat skupinu testerů. Spolu s Filipem Mezerou jsme zařizovali, aby testeři věděli, co je kdy potřeba udělat – např. měření síly signálu, funkční testy aplikace, sepsat testovací scénáře, z těchto měření pak udělat výstupy, a tak podobně.

Naučila jsem se přitom, že nemusím být na vše sama a že to dokonce ani není žádoucí. Po dvou týdnech se na pomoc s vedením skupiny testerů nabídl Radim Pánek. Pomohla jsem mu se rychle zorientovat v informacích a materiálech a společně s Martinem Bryndzou si pak převzali na starost testy v dalších týdnech a celý přístup k testování posunuli na další úroveň. Já jsem se zapojila do koordinace práce na vývoji webu, především textace a struktury. 

Teď pomáhám s koordinací lidí, jejich časů a znalostí. Vlastně vše, co nesouvisí s kódováním, ale kde je třeba komunikace, přesun informací mezi týmy, hledání posil a jejich zapojení do týmů, propojení s firmami, které nabízejí pomoc. 

Jaký vidíte největší přínos vzniku skupiny COVID19CZ?

Největší význam vidím v tom, že celá skupina i systém chytré karantény, pomohla vládě řešit současnou situaci jinak, než například v Číně a Izraeli. A klíčovým prvkem v tom ukazování byla rychlost, s jakou skupina COVID19CZ poskytla vypracované metodiky trasování nakažených a potřebné nástroje jako call centrum, vzpomínkovou mapu, eRoušku, školení na hygienických stanicích, starost o bezpečnost dat a snaha o co nejmenší zásah do soukromí obyvatel.

Kateřina Vacková, Loono 

Kateřina vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po vlastní zkušenosti s rakovinou založila a vede neziskovou organizaci Loono, která vzdělává veřejnost v oblasti zdraví a prevence. Věnuje se zde především odbornému obsahu, fundraisingu, moderování (podcasty, IGTV, YouTube) a je celé organizaci ambasadorem.

Tým Loono v současné době tvoří 150 mladých lékařů a studentů v pěti městech Česka, kteří pořádají vzdělávací workshopy ve školách, firmách i na festivalech a zábavnou a interaktivní formou tak zbavují témata rakoviny (#prsakoule), infarktu (#zijessrdcem) a neplodnosti (#doledobry) veškerých tabu. Aktivní jsou však i na sociálních sítích, kde skrze infografiky, videa a články otevírají tolik potřebnou diskuzi. Do dnešního dne vyškolili více než 80 000 lidí a pomohli tak zachránit na 50 lidských životů.

Kateřina VackováAutor: osobní archiv

Co vás vedlo k zapojení se do iniciativy COVID19CZ?

Na pandemii COVID19 jsme v Loono zareagovali prakticky okamžitě vytvořením edukačních materiálů a jejich distribucí školám, firmám a veřejným institucím. Dnes je používají stovky firem, dvě desítky nemocnic a klinik, ale také lékárny, domovy seniorů a mateřská centra. Naši školitelé (medici) pak každý den pomáhají v terénu - odebírají testy, starají se o pacienty, vozí zdravotnický materiál a nebo odpovídají na infolinkách. 

Co se týče skupiny COVID19CZ, tak jsem vnímala, že mé zapojení se je třeba. Tím, že mám medicínské vzdělání a řadu kontaktů mezi dalšími lidmi, dokázala jsem přiložit ruku k dílu. Ze startu jsem konzultovala různé projekty v jejich úplném počátku, později se to ale stočilo výhradně k chytré karanténě. Celkově mě téma zdraví lidí zajímá dlouhodobě. 

Jaké činnosti máte ve skupině na starost?

V rámci příprav na chytrou karanténu jsem se zapojila především do školení prvních operátorů a psaní tzv. call skriptů, tedy návodů, jak hovory provádět. Dále se pak chci zapojit do tvorby mediální kampaně a pomoci tak, aby si například aplikaci eRouška stáhlo co nejvíce lidí. Snažím se také napojovat nejrůznější lidi na zdravotníky a tím, že mám mezi lékaři hodně kontaktů, snažím se do projektů zapojit i je. 

Jaký vidíte největší přínos vzniku skupiny COVID19CZ?

Největší přínos skupiny COVID19CZ kromě toho, že skrze ní vznikla řada skvělých projektů a produktů, které budou reálně zachraňovat lidské životy, vidím v tom, že seznámila dříve sobě neznámé aktivní lidi, kteří sdílí stejné hodnoty a jsou připraveni jednat, když přijde krize. A já věřím, že tyhle “konexe” budou hýbat Českem i po skončení koronavirové pandemie. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější