Stát rozprášil nelegální sázkovky, hazard v Česku prošel revolucí | e15.cz

Stát rozprášil nelegální sázkovky, hazard v Česku prošel revolucí

Hazard, ilustrační foto
Hazard, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přelomový. Takový byl pro trh s hazardem rok 2017. Díky nové legislativě postihující zároveň i praní špinavých peněz se podařilo vymýtit většinu nelegálních společností a přiblížit trh férovému konkurenčnímu prostředí.

Legálně vedené sázkové kanceláře si pochvalují především fakt, že se narovnaly podmínky mezi tuzemskými a zahraničními konkurenty. Právě to byl důvod, proč černý trh takřka vymizel.

„Z původních šedesáti nelegálních firem zůstalo aktivních přibližně třicet,“ říká ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman s tím, že stát i tak dosáhne na značnou část zbývajících společností. Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského se stáhlo z trhu dokonce 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu.

„Nový přísný zákon má obrovský význam, naprosto zásadně ovlivnil hazard v Česku,“ doplňuje Herman. Kvůli porušování zákona už ministerstvo financí uložilo jedenáct pokut v celkové výši přesahující 195 milionů korun. „Zákony jsou přísnější – jedny z nejpřísnějších v Evropě, konečně ale stanovují jasná pravidla,“ pochvaluje si mluvčí Fortuny Petr Šrain.

„Je evidentní, že nová legislativa přes všechna zdržení funguje: zahraniční sázkové servery, které v Česku působily v rozporu se zákonem, přinutila, aby své hry zastavily a požádaly o řádnou licenci,“ potvrzuje mluvčí Tipsportu Václav Sochor.

Zákon ale není bez chyby – byť platí už téměř rok, stát stále nevybral společnost, která zajistí chod on-line registru hráčů. Ten má mimo jiné omezit gamblery v utrácení sociálních dávek za hry. Bez ohledu na nefunkčnost systému se už nyní musí noví hráči registrovat, od Nového roku už prakticky nebude existovat anonymní kurzová sázka.

Novinkou na českém trhu jsou i internetová kasina. Licenci na jejich provozování získaly společnosti Fortuna, Tipsport, Chance, Synot, Victoriatip, Sazka a Betor. Zatímco ve světě jsou tržby z on-line kasin a sportovního sázení zhruba stejně vysoké, v Česku se poměr podle odborníků nevyrovná – prý kvůli přílišné přísnosti loterního zákona.

Nový zákon o hazardu také poprvé rozlišuje takzvaný měkký a tvrdý hazard. Zatímco zisky z provozování automatů podléhají vysoké 35procentní dani, veškeré ostatní spadají pod nižší 23procentní daň.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah