Amazon, Google a Wish odstranily nabídku rasistického zboží. Kvůli zájmu pořadu BBC
Společnosti Amazon, Google a Wish odstranily neonacistické a rasistické předměty nabízené k prodeji na jejich platformách. Informoval o tom britský zpravodajský web BBC, podle něhož firmy ke kroku přistoupily poté, co se kontroverzní nabídkou začali zabývat tvůrci programu BBC Click.
Součástí kontroverzní nabídky podle BBC byly například vlajky používané bělošskými rasisty, neonacistické knihy či předměty spojené s rasistickou organizací Ku Klux Klan. Algoritmy na Amazonu a Wishi zároveň nabízely zákazníkům i další rasistické předměty. Všechny tři společnosti BBC sdělily, že prodej takového zboží je na jejich platformách zakázán.
Oren Segal z Ligy proti hanobení (ADL) uvedl, že společnosti by měly vědět, co jejich algoritmy zákazníkům doporučují. Mezi předměty nabízenými k prodeji na Amazonu byla i neonacistická vlajka s keltským křížem. ADL uvedla, že jde o "jeden z nejčastějších symbolů" využívaných pravicovými extremisty.
Jeden zákazník v červnu napsal recenzi produktu, v níž uvedl: "To je neonacistická vlajka. Amazon by na tom neměl vydělávat." Jiný recenzent naopak uvedl, že se vlajka "bude hodit při pochodech", a Amazonu za její prodej poděkoval.
Algoritmus Amazonu zákazníkům nabízel i další kontroverzní vlajku a zájemci si tak často kupovali obě, píše BBC. Oba symboly přitom na sobě měl střelec, který loni v novozélandském městě Christchurch zabil 51 lidí. Mezi dalšími kontroverzními předměty na Amazonu byl také produkt s hořící duhovou vlajkou, která je podobná té, jež symbolizuje sexuální menšiny.
Amazon podle Reuters nabídku veškerých těchto předmětů odstranil. Internetový obchod Wish také ze své nabídky odstranil zboží inspirované Ku Klux Klanem. Algoritmus Wishe podle BBC nabízel "podobné předměty" včetně keltského kříže a kápí.
Google, Wish a Amazon podle BBC také nabízely věci spojené s americkou krajně pravicovou skupinou Boogaloo. Řada lidí, kteří se k této skupině hlásí, přitom čelí obvinění z teroristických činů a vražd veřejných činitelů. I tyto produkty firmy odstranily. Google podle BBC také odstranil rasistický obsah z Google Books a z obchodu Google Play.
Amazon BBC sdělil, že zmíněné předměty už nemá v nabídce a zakročil proti jejich prodejcům, kteří nabízením těchto věcí porušili pravidla. Google sdělil, že na svých platformách nepovoluje reklamy ani produkty, které zobrazují šokující obsah nebo propagují nenávist. Společnost Wish uvedla, že usilovně pracuje na odstranění inkriminovaných předmětů a podniká kroky, které by měly zajistit, aby se situace neopakovala.