Avast v pololetí zvýšil čistý zisk na 3,77 miliardy korun. Firma navrhuje vyšší dividendu

Tržby vzrostly při aktuálních kurzech o 1,5 procenta na 433,1 milionu USD (9,62 miliardy korun).

Tržby vzrostly při aktuálních kurzech o 1,5 procenta na 433,1 milionu USD (9,62 miliardy korun). Zdroj: profimedia.cz

Trend práce z domova kvůli koronaviru silně nahrál klíčovému byznysu řešení pro stolní počítače, což vedlo k nárůstu poptávky napříč produktovým portfoliem včetně prémiového antiviru.
Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš
Provozní zisk EBITDA stoupl o 2,1 procenta na 241,4 milionu dolarů (5,36 miliardy korun).
4
Fotogalerie
ČTK

Antivirová firma Avast v pololetí zvýšila čistý zisk o 14,5 procenta na 169,8 milionu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 3,77 miliardy korun. Firma navrhuje prozatímní dividendu splatnou v říjnu 2020 ve výši 4,8 centu na akcii (1,07 koruny), což představuje meziroční nárůst o 9,1 procenta. 

Provozní zisk EBITDA stoupl o 2,1 procenta na 241,4 milionu dolarů (5,36 miliardy korun). Tržby vzrostly při aktuálních kurzech o 1,5 procenta na 433,1 milionu USD (9,62 miliardy korun).

Trend práce z domova kvůli koronaviru silně nahrál klíčovému byznysu řešení pro stolní počítače, což vedlo k nárůstu poptávky napříč produktovým portfoliem včetně prémiového antiviru. Počet platících zákazníků v této oblasti se zvýšil za šest měsíců o 5,1 procenta na 13,26 milionu. Celkový počet uživatelů produktů Avastu se pohyboval kolem 435 milionů, většina z nich je využívána bezplatně.

"Výkonnost skupiny za první pololetí představuje základ silného výhledu na celý rok. Očekáváme, že organický růst tržeb za celý fiskální rok 2020 se bude pohybovat na horní hranici dříve ohlášeného rozpětí středních jednotek procent," uvedl výkonný ředitel Ondřej Vlček.

Lokalizační program Avastu, který přizpůsobuje produkt a jeho nastavení místním preferencím, pomohl ve větším rozšíření firmy na trhu a dosažení vyššího počtu zákazníků. Výrazně se dařilo v cílových zemích po celém světě, včetně Brazílie, Mexika a Argentiny v Latinské Americe a Japonska. Pokračuje i růst na tradičních trzích, jako jsou USA a Velká Británie.

Avast také rozšířil kompatibilitu zařízení u svých současných i nových produktů. Výsledkem byl růst prodejů licencí pro více zařízení, které nahrávají trendu střídavé práce na počítači a mobilním telefonu.

Aktivita uživatelů prohlížeče Avast Secure Browser a objemy vyhledávání zůstaly silné i přes dopady nižší digitální inzerce. Tržby v segmentu nepřímé distribuce podpořilo březnové úspěšné rozšíření distribuční smlouvy s Google Chrome.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec.