Britský antimonopolní úřad povolil spojení Avastu s NortonLifeLock. Akcie jsou na rekordech

Avast

Avast Zdroj: Avast

Britský antimonopolní úřad (CMA) předběžně schválil koupi české antivirové společnosti Avast americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy dolarů. Konečné rozhodnutí úřad vydá 8. září. Akcie Avastu reagovaly růstem na rekordní hodnoty. Firma následně oznámila, že odchod z pražské burzy chce uskutečnit v souladu s dříve oznámeným plánem na konci léta. 

CMA zahájil hlubší vyšetřování této transakce letos v březnu kvůli obavám, že by mohla poškodit hospodářskou soutěž a způsobit, že britští zákazníci budou mít při hledání bezpečnostního softwaru horší podmínky. Dohodu již schválily antimonopolní úřady v USA, Španělsku a Německu.

Po podrobnější druhé fázi šetření CMA uvedl, že dospěl k závěru, že dohoda nevyvolává obavy z narušení konkurence v Británii. Podle úřadu bude spojená firma čelit významné konkurenci od společnosti McAfee a dalších menších hráčů.

Volná cesta

Akcie Avastu na pražské burze rostly o 38 procent a obchodovaly se kolem 200 korun na akcii, což je dosud rekordní hodnota. „Cesta k dokončení transakce je v tomto momentě volná. Rozhodnutí úřadu padlo o něco rychleji, než se očekávalo. Původní předpoklady hovořily o vydání stanoviska do konce letošního roku," řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. 

Cenné papíry Avastu jsou zalistované také na londýnské burze, kde jejich hodnota vzrostla o 42 procent na 679 pencí za akcii. „Trh vnímá situaci tak, že cesta k dokončení transakce je volná. Investoři přisuzují takřka stoprocentní šanci tomu, že sloučení proběhne. Akcie poskočily vzhledem k předchozímu kurzovému sestupu. V tuto chvíli cena vyšplhala zpět na úroveň, kterou Norton LifeLock nabízí v rámci hotovostní varianty," říká.

Pohyb akcií ovšem nemusí být konečný. „Teoreticky Avast maxima dosáhnout nemusel. Norton reportuje zítra výsledky. Jelikož jsou obě nabídky – hotovostní i akciová – alespoň částečně navázány na vývoj akcií Nortonu, nelze vyloučit další kurzové pohyby na Avastu," vysvětluje analytik Cyrrusu. 

Čeká se odchod z pražského parketu

Do budoucna akcie Avastu z pražské burzy zmizí a jejich akcionáři budou vyplaceni. Firma zastaví obchodování se svými akciemi 9. září. Následně je má stáhnout z burzy a americký podnik vydá nové, vyplývá z dříve zveřejněného harmonogramu spojení. Mluvčí Avastu Dominika Kalašová nyní potvrdila, že firma se harmonogramem hodlá nadále řídit. „Platí, že duální listing je administrativně náročný proces, který s sebou nese nezanedbatelné náklady. Pro globální korporace nepředstavuje pražská burza objektivně nepředstavuje zajímavý trh," doplňuje Pfeiler. 

NortonLifeLock a Avast se dohodly na spojení loni v srpnu. Nová společnost má mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik měl v úterý tržní hodnotu téměř 14,4 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.